Fedezd fel az örökséged!

Jutalomlátogatással zárult a három magyar EÖC helyszín rendhagyó együttműködése

A Zeneakadémián és a Dohány utcai Zsinagógában tett látogatásokkal fejeződött be június 16-án a Fedezd fel az örökséged! című programsorozat, amelyet három Európai Örökség Címmel rendelkező hazai helyszínünk rendezett felső tagozatos diákok részére. Az általános iskolás csapatok online kulturális vetélkedőn mérték össze tudásukat, majd a dobogós helyen végzettek Szentendrén és Budapesten személyesen is találkoztak.

Június 16-án lezárult a Fedezd fel az örökséged! című programsorozat, amelyet a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Dohány utcai Zsinagóga Komplexum és Szentendre városa, mint Európai Örökségi Címmel (EÖC) rendelkező helyszínek szerveztek Pest megyei általános iskolások részére. A rendezvénysorozat – ami az Európai Bizottság és az Európa Tanács által az Európai Örökség Címmel rendelkezők együttműködésére meghirdetett pályázat keretében jött létre – első részét egy háromfordulós online vetélkedő jelentette, ahol felső tagozatos csapatok mérhették össze tudásukat. A kulturális vetélkedő témája a 19. század, a nemzetállamok kialakulásának kora, ezen belül is a három helyszín története és jelentősége volt az adott történelmi időszakban. Az első két fordulóban teszteket kellett kitölteniük a diákoknak, a harmadik fordulóban pedig projektfeladatokat kaptak.

A diákokat Szentendrén a Fő téri Vendégházban fogadták (Fotó: Deim Balázs, forrás: Ferenczy Múzeumi Centrum)
Az Európai Örökség Cím általános célkitűzése, hogy az európai polgárokban, különösen a fiatalokban az európai történelem és kulturális örökség közös értékeire és elemeire alapozva megerősítse az Európai Unióhoz való tartozás érzését, megszilárdítsa a nemzeti és regionális sokszínűség elismerését és élénkítse a kultúrák közötti párbeszédet. A helyszínek kiválasztása egy előzetes nemzeti és egy uniós szakaszban történik az Európai Örökség Cím célkitűzéseihez kapcsolódóan jelentős tapasztalattal és szakértelemmel rendelkező szakértők bevonásával. A pályázaton az egyes helyszínek önállóan, továbbá nemzeti tematikus, vagy transznacionális helyszínként indulhatnak.

Az Európai Örökség Címet eddig 25 tagország 48 helyszíne nyerte el, köztük négy magyarországi pályázó helyszín: 2015-ben a Páneurópai Piknik Emlékpark, 2016-ban a Liszt Ferenc Zeneakadémia, 2018-ban a Dohány utcai Zsinagóga, 2020-ban pedig Szentendre városa.

A verseny eredményét május 5-én hirdették ki: első helyezett lett az AGYmenők csapat a szentendrei AGY Tanoda Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolából, második helyen végzett a Bovles a Budapesti Ward Mária Általános Iskola, Gimnázium és Zeneművészeti Szakgimnáziumból, megosztott harmadik díjat nyert a Lauder 3 a budapesti Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola és az Álmos 8B a szintén fővárosi Álmos Vezér Gimnázium, Szakgimnázium és Általános Iskola képviseletében. Az értékelés szerint a diákok kiválóan, lelkesen és kreatívan dolgoztak, a harmadik fordulóban értékes pályamunkákat beküldve.

A négy díjazott csapat június 7-én és 16-án egész napos programokon vett részt, amelyeken múzeumpedagógusok közreműködésével fedezhették fel Szentendre városának legjelentősebb pontjait, a Zeneakadémia főépületét, a Liszt Ferenc Emlékmúzeumot, valamint a Dohány utcai Zsinagógát.

A programsorozat résztvevői a Dohány utcai Zsinagóga előtt (Fotó: Zsobrák Nóra)

Június 7-én a diákok Szentendrére látogattak, ahol a Fő téri Vendégházban fogadták őket. Lang András képviselő, a kulturális bizottság elnöke és Magyar Zsuzsanna, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem nemzetközi és kulturális kapcsolatokért felelős menedzsere köszöntői után a Szegedi Harsonaegyüttes adott rövid koncertet a Zeneakadémia művésztanára, Gyivicsán György vezetésével. Ezután a nyertes csapatok a Ferenczy Múzeumi Centrum Kincskeresés, kaland, tudomány című régészeti kiállítását és a Szentendre, a kereskedőváros című helytörténeti kiállítását nézték meg, majd Csákány István A kalapács álma című kiállításához kapcsolódóan alkotóprogramban is részt vettek György Gabriella múzeumpedagógus vezetésével. A szentendrei TDM iroda munkatársa, Komáromi-Raisz Borbála a város nevezetességeit és templomait mutatta be a diákoknak egy tartalmas helytörténeti sétával.

A nyertes csapatok végigjárták Szentendre nevezetességeit (Fotó: Deim Balázs, forrás: Ferenczy Múzeumi Centrum)

A második egész napos program a Régi Zeneakadémián kezdődött június 16-án. A diákokat Bodrogai Dóra múzeumpedagógus vezette körbe, majd Váradi László zongoraművész lépett fel egy rövid koncert keretében. Ezután a találkozó a Zeneakadémia Liszt Ferenc téri főépületében folytatódott, ahol Fekete Gyula rektorhelyettes üdvözölte a felső tagozatos gyerekeket. Itt Hózsa Zsófia múzeumpedagógus kalauzolta a csapatokat és Jenei Erzsébet hárfaművész adott rövid koncertet. A jól megérdemelt ebéd után Halász Eszter vezetésével a Dohány utcai Zsinagóga megtekintése következett, ahová az EÖC nemzeti koordinátora, dr. Bartha Kinga (Miniszterelnökség) is elkísérte a diákokat. Az utolsó rövid koncerten a Sabbathsong Klezmer Band játszott.

Június 16-án a diákok a Zeneakadémiát is bejárhatták (Fotó: Valuska Gábor)

A napot és egyben a rendezvénysorozatot az ajándékok átadása zárta. A pandémia miatt online formában megszervezett vetélkedő után a csapatok és a szervezők számára egyaránt nagy élményt jelentett a személyes találkozás, amit az is fokozott, hogy Magyarországon az Európai Örökség Címmel rendelkező helyszínek részvételével eddig nem volt példa ilyen jellegű közös programra.

Pesti Monika