Attractive Danube 5. Partnertalálkozó Budapesten

A vonzóképesség mérésére alkalmas indikátorokat mutattak be

Ötödik partnertalálkozóját tartotta meg a nemzetközi Attractive Danube projekt. A kétnapos találkozót ezúttal a Lechner Tudásközpont szervezte meg november 28-29-én. Jaschitzné Cserni Tímea térségi tervező beszámolója.

A közel két éve tartó ATTRACTIVE DANUBE nemzetközi projekt (Kapacitásbővítés a Duna régió területi vonzerejének növelése érdekében) 5. Partnertalálkozójának megszervezése ezúttal a Lechner Tudásközpont feladata volt, mint a projekt 6. munkacsomagjának vezetője. A találkozó 2018. november 28-29-én került megrendezésre a Benczúr Hotelben.

A fél éve befejeződött részvételi tervezési folyamat eredményeként minden partnerországban kiválasztásra kerültek azok a mutatók, amelyek alkalmasnak bizonyultak a területi vonzóképesség mérésére. A találkozón a partnerek bemutathatták a vonzóképesség mérésére alkalmas indikátorokat tartalmazó, nemzeti monitoring platformjaikat, amelyek közül a magyar platform büszkélkedhet egyedül települési szintű adatokkal. Emellett kialakításra került egy a partnerországok nemzeti szintű adatait tartalmazó közös platform is, amely minden partnerországra, -régióra egységesen 22 indikátort tartalmaz. A találkozó zárásaként, Budapest turisztikai vonzerejének szemléltetése jegyében a partnerek egy városnéző hajóúton vettek részt.

A projektfeladatok soron következő lépése a platform megismertetése lesz a döntéshozókkal az Első Magyar Felelősségteljes Innováció Egyesület – mint másik magyar partner – által szervezett nemzeti szemináriumokon és a Lechner által kidolgozott metodika alapján megrendezésre kerülő transznacionális szintű kapacitásépítő műhelymunkákon. A transznacionális műhelyek három országban zajlanak majd: Szerbia (Belgrád), Szlovákia (Kassa) és Románia (Bukarest). A 6. munkacsomag lényege az a szakpolitikai koordinációs folyamat, amelynek eredményeként a transznacionális műhelymunkákon résztvevők elismerik a platform használatának fontosságát a területi döntéselőkészítő folyamatokban. A Partnerség munkájának gyümölcseként egy nemzeti és egy transznacionális szándéknyilatkozat kerül aláírásra, amely biztosítja a platformok hosszútávú használatát és fenntartását.

Az elkövetkező fél évben tehát izgalmas feladatok várnak még a Lechner csapatára: azonfelül, hogy minden partnerországban, -régióban fel kell kutatni a transznacionális műhelymunkák megfelelő célközönségét, tovább kell ötletelni a vonzóképességi monitoring platform tökéletesítésén, amely talán a projekt lehetséges folytatásában realizálódik majd.

Az ATTRACTIVE DANUBE projekt záró konferenciája 2019 májusában, Postojnában (Szlovénia) kerül megrendezésre, ahol a projekt végső eredményei lesznek bemutatva.

Fotó: Nagy András / Lechner Tudásközpont

Jaschitzné Cserni Tímea