Megújuló vidéki örökségünk

Népi Építészeti Program 2017

A Magyar Kultúra napján, Megújuló vidéki örökségünk címmel jelent meg a Lechner Tudásközpont Örökségvédelmi Igazgatóságának gondozásában az a sorozatindító kiadvány, amely a védett népi építészeti örökség megőrzése és fenntartása érdekében, a 1601/2016 (XI.8.) Korm. határozattal létrehozott Népi Építészeti Program keretében megvalósult sikeres felújításokat mutatja be. A Kormányzat által hosszú távra tervezett Program 2017. évi első szakaszában 300 millió forint összegű támogatást nyújtott a Miniszterelnökség. A felhasznált keretből 43 védett népi építészeti emlék kapott támogatást, a veszélyelhárítástól, állagmegóvástól a részleges felújításon át a teljes műemléki helyreállításig terjedő műszaki, építészeti munkálatokra. A kiadványban ezekből választva mutatunk be felújított épületeket szakmai ismertetőkkel és bőséges képanyaggal.

A Program fő célkitűzése, hogy a más forrásból – például Európai Uniós pályázati forrásokból – ritkábban támogatást nyerő, és sokszor veszélyeztetett népi építészeti emlékek állagmegóvó munkálataihoz, felújításához, helyreállításához forrást biztosítson. A Program lebonyolítását 2017-2018-ban a Lechner Tudásközpont Területi, Építészeti és Informatikai Nonprofit Kft. végezte.  A támogatási kérelmek odaítéléséről a szakma jeles képviselőiből álló Bíráló Bizottság döntött. Az elbírálás az előzetes formai vizsgálat után a benyújtott szakmai program és tervdokumentáció alapján történt. Itt több szempontnak való megfelelést – az építészeti emlék műemléki értéke és veszélyeztetettsége, a megvalósíthatóság realitása, a költségvetés megalapozottsága, a tervezett tevékenységek szakmai indokoltsága és a műemléki értékre gyakorolt hatása – vettek figyelembe.

Az épületek Magyarország minden régióját képviselik, akad köztük helyi védelem alatt álló, országos műemléki védelmet élvező, de a Világörökség részét képező örökségi elem is. Kis, egyszobás vályogháztól a teljes portán át a falusi iskoláig, a pincétől a malomig terjednek, tulajdonosaik magánszemélyek, önkormányzatok és vállalkozások.

Természetesen ezek a munkálatok akár több évig is eltarthatnak, így a 2017-ben elkezdett kivitelezések egy része 2019-re fejeződött be, lezárásukat azonban egy meghatározott időpontig teljesíteni kellett. A kiadványunkban a támogatott kérelmekből olyan épületeket választottunk ki, amelyek projektje teljesen lezárult és bemutatják a felújítási lehetőségeknek azt a széles körét, amit a Program támogatásával meg lehet valósítani. A kiadványban megismerhetik az épületek rövid történetét, főbb jellemzőit és azokat a feladatokat, amelyeket a támogatással egy vagy két év alatt megvalósítottak tulajdonosaik. A felújítás előtti, fekete-fehér képeket összehasonlítva a megvalósult állapotot rögzítő fotókkal, átfogó és szemléletes példákat mutatunk be a népi építészeti kultúra megújulni képes vidéki emlékeiről.

A kiadványunk egyik célkitűzése az volt, hogy buzdítsa mindazokat a tulajdonosokat, az ingatlanok kezelőit, használóit, akik országos műemléki védelem, vagy helyi építészeti értékvédelem alatt álló népi építészeti emlékük megmentésén fáradoznak, annak megújítását tervezik, régi vagy új résztvevőként csatlakozzanak a Népi Építészeti Programhoz. Magyarország Kormánya a célkitűzést támogatva immár a harmadik szakaszhoz biztosít forrást, amely mára jelentősen megemelt támogatási keretösszeggel, 1,5 milliárd forinttal működik. Ezzel együtt természetesen a támogatások száma is több, így az évek során mintegy négyszeresére nőtt a sikeres pályázók száma. A Programot 2019-től a Teleki László Alapítvány gondozza.

Köszönjük a kötetben szereplő népi építészeti értékek tulajdonosainak a kiadvány elkészítéséhez nyújtott segítségüket, valamint a közreműködő szakemberek munkáját.

A kiadvány a Lechner Tudásközpont honlapjáról letölthető.

Fotó: Kis Ádám / Lechner Tudásközpont