Játékos geodézia

Földtudományos Forgatag 2019

Geodéziai mérőállomás, 3D-s tablók, légifelvétel-párosítás és földrajzi–térképészeti totó várta az érdeklődőket a Lechner Tudásközpont standjánál a november 9–10. között megrendezett Földtudományos Forgatag kiállításon.

A Magyarhoni Földtani Társulat november 9–10. között rendezte meg a Földtudományos Forgatag eseményt, amin idén 34 földtudománnyal foglalkozó kiállító képviseltette magát. A hagyományokhoz híven a Magyar Természettudományi Múzeum adott otthont a kétnapos interaktív kiállításnak, többek között a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézetei, tudományos egyesületek és társaságok, múzeumok természettudományi gyűjteményei, nemzeti parkok és geoparkok, valamint szakirányú képzéseket nyújtó egyetemi karok izgalmas programjai várták a több mint 3000 látogatót.

A Lechner Tudásközpont standjánál 3D-s tablók, geodéziai mérőállomás és játékos feladatok segítségével pillanthattak be az érdeklődők a földmérés és a térképészet kulisszái mögé.  A Budai és a Sümegi Vár, a Dunakanyar és a Ság-hegy színes, térhatású képeit anaglif papírszemüvegen keresztül 3 dimenzióban élvezhették a látogatók, így megismerkedve a térlátás rejtelmeivel. A geodéziai mérőállomás sem csupán a szakmabelieket vonzotta, kíváncsi általános- és középiskolás csoportok is sorban álltak, hogy a műszerbe pillantva megtudják, mit is láthat egy fölmérő munkavégzés közben.

Az Időutazás játékkal a fentről.hu oldal 40–50 évvel ezelőtti archív légifelvételeit lehetett összepárosítani, összehasonlítani mai ortofotókkal, megfigyelve az épületek, a beépítettség és a növényzet közel fél évszázadnyi változásait. A térképes képpárosítás mellett kvízjátékkal és keresztrejtvénnyel tesztelhették földrajzi, térképészeti tudásukat kicsik és nagyok.

Fotó: Dudás János, Braunmüller Péter / Lechner Tudásközpont

Jancsó Ágnes