A Vizafogó Tagóvoda épülete kapta a Lechner Tudásközpont Különdíját

„Ahol jó gyereknek lenni”

A Média Építészeti Díja gála keretében az Archikon építésziroda nyerte el a Lechner Tudásközpont Épületrekonstrukció Különdíját a Vizafogó Tagóvoda felújításáért és bővítéséért. A Lechner negyedik alkalommal kiosztott díjával – amelyet 1945–1989 közötti épületek legjobb rekonstrukciói kaphatnak meg – idén a panelépület példamutató átépítését ismerte el.

Az Építészfórum idén 15. alkalommal rendezte meg a Média Építészeti Díja gálaestjét az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a november 8-i ünnepélyes eseményen a Lechner Tudásközpont negyedik alkalommal adta át Épületrekonstrukció Különdíját. Az új Vizafogó Tagóvoda egy panelépület átépítésével és bővítésével, a fenntarthatósági szempontok maximális figyelembevételével teremt ideális körülményeket az óvodában folyó nevelési, pedagógiai munkához. Letisztult esztétikájával hozzájárul a kisgyermekek vizuális neveléséhez, megalapozza az építészetről alkotott képüket. Ez az óvodarekonstrukció kitűnő példa arra, hogy hogyan teremthető a szocialista korszak egy alacsony igényszintű, a használói számára csak a legminimálisabb feltételeket biztosító épületéből a 21. századhoz méltó építészeti minőséget – ezért ítélte a Lechner különdíját az Archikon építészirodának, Nagy Csaba, Pólus Károly és Tőrös Ágnes építész tervezőknek.

A Lechner különdíját az Archikon építésziroda, Nagy Csaba, Pólus Károly és Tőrös Ágnes építész tervezők kapták (Fotó: Kis Ádám / Lechner Tudásközpont)

A Média Építészeti Díjához csatlakozva a Lechner Tudásközpont 2016-ban alapított új különdíjat, amellyel a II. világháború és a rendszerváltás közötti időszak épületeinek kiemelkedő színvonalú rekonstrukcióira kívánja a figyelmet felhívni – legyen az egy terv vagy egy megvalósult átépítés. Ezek az épületek mára megértek a felújításra, átalakításra: a tartószerkezeteik statikai állapota többnyire jó, de az általában eleve gyenge minőségben elkészült egyéb szerkezeteik napjainkra teljesen elhasználódtak, elavultak. Sokszor a mai funkcióknak, használati igényeknek sem felelnek meg, így különösen fontossá vált az a kérdés, hogy mit is kezdjünk velük?

A Vizafogó tagóvoda: az előtérben az új traktus a kétszintes teraszszerkezettel, hátul az eredeti panelépületből átalakított rész (Fotó: Bujnovszky Tamás, kép forrása: epiteszforum.hu)

A kérdés aktualitását jelzi, hogy az idei Média Építészeti Díja pályázaton elindult épületek és tervek között is jelentős számban találhatóak olyan alkotások, amelyek kiinduló pontja egy 1945 és 1989 között elkészült épület. A sok figyelemreméltó pályamű közül a Lechner Tudásközpont pályázati bíráló bizottsága az Épületrekonstrukció Különdíjat az Archikon építészstúdiónak ítélte oda a XIII. kerületi Vizafogó Tagóvoda felújításáért és bővítéséért, amely egy kiemelkedően jó választ mutat be a fentebb felvetett „mit is kezdjünk velük” kérdésre.

Különösen problémásak az ebben az időszakban épült lakótelepeink, amelyek a tömegtermelés mennyiségi szempontjai szerint, nem túl igényes színvonalon jöttek létre, ugyanakkor rengeteg embernek adnak otthont. Ezek közül az óvodarekonstrukció helyszíne, a Vizafogó egy viszonylag jobb adottságokkal rendelkező lakótelep, amely a Népfürdő, Dunavirág, Párkány és Viza utcák által közrefogott területen helyezkedik el, a XIII. kerületben, Angyalföldön. A helyén lévő korábbi szegénynegyed szanálása a hetvenes években történt meg, majd 1982–1984 között épült fel a Vizafogó lakótelep első üteme a Duna felé eső területen, tízemeletes panelházakkal. A második ütemben, 1987–1989 között már emberibb léptékű, négyemeletes, cseréptetős panelházak épültek. Ezek élhetőbb jellege mellett a Duna és a Dagály strand közelsége is sokat emel a szokásos lakótelepi hangulaton. A lakótelep tervezői Bene László és Szentmártoni Ferenc volt.

Az óvoda kétszintes, faszerkezetű fedett-nyitott tere a kert felől (Fotó: Bujnovszky Tamás, kép forrása: epiteszforum.hu)

Az Archikon építésziroda ezzel a projekttel már a harmadik óvodáját építette fel a XIII. kerületben, az Ákombákom, majd a szintén több díjat is elnyert Meséskert ovi után, amelyek közül az utóbbi passzívház minőségben készült el. Az Ákombákom egy teljesen új építésű óvoda, a Meséskertnél viszont felmerült, hogy az eredeti, földszintes, klasszikus panelovit megtartsák és emeletráépítéssel bővítsék. A statikai vizsgálatokból azonban kiderült, hogy bár az alapozás bírná a többletterhelést, a falak nem viselnék el az újabb emeletet. Így a Vizafogó lakótelep belső, parkos részén idén elkészült új tagóvoda lett az Archikon első olyan terve ezen az épülettípuson belül, amely a meglévő szerkezetek felhasználásával, igazán környezettudatos módon készülhetett el.

Az óvoda eredeti panelépületének jelentős részét megtartották, a kedvező adottságokat: a keleti tájolást, a kompakt tömeget igyekeztek kihasználni. Értékes részlete volt például a meglévő épületnek a hátsó udvar felé néző terasz is, ami azonban eredeti, műanyag hullámlemezzel fedett formájában csak a földszintet kötötte össze a külső térrel. Ezt a gondolatot az építészek korszerű és mind a két szintre kiterjedő formában vitték tovább. Az új kétszintes, faszerkezetű, fedett terasznak köszönhetően mindegyik csoportszobának közvetlen kapcsolata van a külső térrel.

A faszerkezetű terasz belülről (Fotó: Bujnovszky Tamás, kép forrása: epiteszforum.hu)

Ugyanakkor megvoltak a maga problémái is a meglévő épületnek, ezek főleg a közlekedők és a mosdók, öltözők, előterek tércsoportjait érintették. Ezért a tervezők a központi közlekedő magot átalakították, a kiegészítő helyiségeket pedig tágasabb méretezéssel és elegánsabb formában gondolták újra. Ezt úgy tudták elérni, hogy keleti irányban, az udvar felé egy új traktussal egészítették ki az épületet, ide kerültek a foglalkoztató szobák, a régiek helyére pedig az öltöző-mosdó egységek. Az óvodában tornaszoba mászófallal, sószoba és különböző fejlesztőhelyiségek is a gyerekek rendelkezésére állnak.

A 15. alkalommal megrendezett Média Építészeti Díjának legjobb épület kategóriájában szintén a Vizafogó Tagóvoda részesült elismerésben. A médiazsűri a tervek közül Tábi Sárának osztotta ki a díjat, aki diplomamunkájában Zalaváry Lajos jászberényi fürdőépületének bővítését tervezte meg. Az eseményről és a további díjazottakról az Építészfórum oldalán lehet olvasni.

Pesti Monika