Földmérők Világnapja 2022

Három lechneres előadás az online konferencián

Március 21-én a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság idén is megtartotta a „Földmérők Világnapja és az Európai Földmérők és Geoinformatikusok Napja” című konferenciáját. A több mint 130 fős részvétellel lezajlott online eseményen, amelynek fókuszában a térinformáció nemzetgazdasági jelentősége állt, a Lechner Tudásközpont három előadóval képviseltette magát.

2022. március 21-én nagy érdeklődés mellett zajlott le a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT) „Földmérők Világnapja és az Európai Földmérők és Geoinformatikusok Napja” című konferenciája, az online formában megszervezett szakmai összejövetelen több mint százharmincan vettek részt.

dr-kenyeres-ambrus
Dr. Kenyeres Ambrus osztályvezető a Kozmikus Geodéziai Obszervatórium 50 évéről tartott előadást a konferencián

A Földmérők Világnapja a Nemzetközi Földmérő Szövetség (International Federation of Surveyors, FIG), az Európai Földmérők Tanácsa (The Council of European Geodetic Surveyors, CLGE) és az Egyesült Államok Földmérő Társasága (National Society of Professional Surveyors, NSPS) felhívására létrejött, évente megrendezésre kerülő esemény, melynek hivatalos napja minden évben március 21.

A hozzá kapcsolódó, a „Földmérők Világnapja és az Európai Földmérők és Geoinformatikusok Napja” címmel megrendezett konferencia évek óta kitűzött célja, hogy rendszeresen népszerűsítse és a szélesebb közönséggel is megismertesse a földmérő, térképész, térinformatikus, geofizikus szakma és a kapcsolódó mérnöki tevékenységek szinte minden egyéb szakterületen megmutatkozó fontosságát, bemutassa történelmi múltját, és felhívja a figyelmet az új technológiákban való nélkülözhetetlen szerepére.

janossy-andras
A Lechner minőségbiztosítási geodéziai vezető szakértője, Jánossy András előadása az „Év Földmérőjének” megválasztott Benjamin Bannekertől a mai magyar ingatlan-nyilvántartásig ívelt

Az idei konferencia gyújtópontjában a térinformáció nemzetgazdasági jelentősége állt. Több statisztikai felmérés is bizonyítja, hogy a nemzetgazdaságban keletkező adatok mintegy 80%-a térbeli helyzethez köthető, és ezek nagymértékben elősegítik az elemzéseket, a gazdasági, társadalmi és környezeti döntéshozatalt. A hatékony döntéshozatal érdekében a térbeli adatok meghatározásához, kezeléséhez, frissítéséhez szükséges infrastruktúrát létre kell hozni és működtetni. Az infrastruktúrába bele kell érteni:
-       a helymeghatározási infrastruktúrát,
-       az adatok és térinformatikai rendszerek infrastruktúráját,
-       az alap- és alkalmazott kutatás-fejlesztési hátteret.

A konferencián elsősorban az előbb felsorolt elemek gazdasági jelentősége került a középpontba, az előadások főleg a megoldások nemzetgazdasági vetületeire helyezték a hangsúlyt. A fenti témakörökhöz fűződően három előadás is elhangzott a Lechner Tudásközpont munkatársainak részéről. Dr. Kenyeres Ambrus, a Kozmikus Geodéziai Osztály vezetője „Kozmikus Geodéziai Obszervatórium – 50 éve Illés szekerén” címmel tartotta meg prezentációját, Jánossy András, a Tudásközpont minőségbiztosítási geodéziai vezető szakértője pedig „Fekete géniusz, tegnap... magyar ingatlan-nyilvántartás, ma!” címmel adott elő. Az E-közműről, „avagy közművekről egységesen, elektronikusan, térben” Gyertyánági András, a Lechner építésügyi modulfelelőse beszélt. A konferencia levezető elnöki szerepkörét szintén a Lechner Tudásközpont munkatársa, Iván Gyula ingatlan-nyilvántartási vezető szakértő látta el. 

e-kozmu
Az E-közműről Gyertyánági András, a Lechner Tudásközpont építésügyi modulfelelőse beszélt a rendezvényen

A világnap alkalmából minden évben megválasztják az „Év Földmérőjét”. Idén az Egyesült Államok Földmérő Társasága (NSPS) javaslatára a címet Benjamin Banneker (1731–1806) amerikai almanach szerző, földmérő és farmer nyerte el.

Banneker egy szabad afro-amerikai hölgy és egy volt rabszolga gyermekeként született az akkoriban a Brit Amerikához tartozó Baltimor megyében. Autodidakta módon tanulta a földmérés és a csillagászat tudományát, ezen kívül természettudományos és matematikai ismeretekre is szert tett. Ismertté az Egyesült Államok fővárosa határának meghatározásában vállalt asszisztensi szerepe alapján vált, Andrew Ellicott mellett. A konferencia megemlékezett munkásságának szakmai jelentőségéről is.

Pesti Monika