Több, mint térkép – A Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép névrajza

Integrált adatok hazánk legátfogóbb online térképi szolgáltatásában I.

A Lechner Tudásközpont online elérhető Nemzeti Térinformatikai Alaptérképe 8 nagy rétegcsoportban tartalmaz különféle állami alapadatokat, így hazánkban egyedülálló, átfogó térképszolgáltatást nyújt nem csak a szakmai, de az általános felhasználók számára egyaránt. A cikksorozat elsőként az NTA-n elérhető névrajzi adatok körét mutatja be.

A Lechner Tudásközpont által fejlesztett Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép az ország első egységes és homogén adattartalmú térképszolgátatása, amely a szakmai és az általános felhasználók számára egyaránt biztosítja az online térképi tájékozódást segítő legfontosabb téradatokat. Az nta.lechnerkozpont.hu oldalról regisztráció után elérhető webes alkalmazás az állami adatforrásokból levezetett térinformációkat egyedülálló módon integrálja, így olyan adatokat is tartalmaz, amelyek máshol nem érhetőek el ilyen formában. Az NTA-n megtalálhatóak a közigazgatási és fekvéshatárok, a belterületi tömbhatárok, a közlekedési hálózatok, a vízrajz, az épületek generalizált kontúrjai, a külterületi felszínborítási és földhasználati információk, valamint a földrajzi nevek. Az NTA nemrégiben frissített verziójával ez utóbbinak, a névrajzi adatoknak a köre jelentősen bővült.

nta-csoportkep
Az NTA-t a Lechner Tudásközpont Geoinformatikai Osztálya fejleszti és üzemelteti / Fotó: Lechner Tudásközpont

Az NTA aktuálisan körülbelül 196 ezer földrajzi nevet és földrajzi megjelölést tartalmaz, amelyek mintegy 750 különböző forrásból származnak. Ezek közül a legfontosabbak a Központi Statisztikai Hivatal helységnévtárai, az országos ingatlan-nyilvántartási adatbázis közterületnevei, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vízkeret-irányelvvel kapcsolatos 2010. és 2015. évi nyilvántartásainak vízrajzi nevei, valamint a Magyarország Földrajzinév-tárának közepes méretarányú, országos fedésű adatbázisában megtalálható domborzati és helységrésznevek.

nta-kotottpalyas-megallok
Az NTA a kötöttpályás közlekedési vonalak megállóhelyeinek neveit is feltünteti (1:5000)

Az NTA földrajzi neveinek legnagyobb részét a közterületnevek adják, 117 ezer utca- és térnevet tart számon. Emellett nagy számban szerepelnek még domborzati nevek, 43 és fél ezer hegy, domb, völgy, sziget, terület és erdő neve található a térképen, valamint közel 16 ezer bel- és külterületi helységrésznevet és mintegy 12 és fél ezer vízrajzi nevet foglal magában az adatbázis. Az adatréteg tartalmazza továbbá a közigazgatási egységek neveit, házszámokat, útszámokat, magassági adatokat, nevezetességneveket, minden kötött pályás közlekedési hálózat állomásneveit, kompátkelőhelyneveket, stadionneveket, repülőtérneveket, kórházneveket, valamint barlang- és forrásneveket.

nta-nemzetisegi-nevek
Az NTA feltünteti a nemzetiségi nyelvű helységneveket (1:50 000)
nta-nemzetisegi-nevek-2
A nem hiteles nemzetiségi nyelvű helységnevek mellett a helyi használatú névalakok is szerepelnek a térképen (1:20 000)

Az NTA jelenlegi verziójában a névrajz bővítéseként a vízügyi létesítmények nevei, a hídnevek és a helységnévtáblán feltüntetett nemzetiségi nyelvű helységnevek is bekerültek az adatbázisba. A nemzetiségi nyelvű helységnévtáblán esetlegesen nyelvi hibával kiírt nevek az NTA-n korrigálva találhatók, illetve a helyi névhasználatban nem ismert, kitalált nemzetiségi nyelvű helységnevek esetében a hiteles, helyi használatú névalak is megjelenik. A helységrésznevek feldolgozása során a Magyarország Földrajzinév-tárának és a Központi Statisztikai Hivatal helységnévtári adatainak összeegyeztetése szükséges. Egyéb más források, úgymint önkormányzati adatok, településrendezési tervek, Földrajzinév-bizottsági döntések, aktuális nyomtatott és online térképi források, földrajzinév-gyűjtési munkák és saját adatgyűjtés alapján a helységrésznévi adatok folyamatosan frissülnek és számukat tekintve jelentősen bővülnek.

nta-csucsnevek-magassag
Nagy számban megtalálhatóak a területnevek és csúcsnevek magassági adataikkal együtt (1:10 000)

Az NTA-n ezen felül minden névhez téradatként pontszerű, vonalszerű vagy felületszerű geometria tartozik. A pontszerű objektumok esetén ez megadja az objektum pontos helyét, a területi kiterjedésű nevek (helység-, helységrésznevek, dűlőnevek, erdőnevek stb.) esetében az adott névvel lefedett terület hozzávetőleges középpontját, völgyek esetében pedig a völgyvonal középső részét jelöli. A nevek földrajzi helyzete és a tengerszint feletti magassági adatok pontosítása legnagyobbrészt befejeződött, jelentősen javítva a térképi névrajz minőségét, amelynek pontosítása továbbra is folyamatos a rendelkezésre álló adatok alapján.

nta-elpusztult-tanyak
Szögletes zárójelben a közelmúltban elpusztult külterületi tanyák nevei láthatók (1:5000)
nta-egyenrangu-elnevezes
Ha egy földrajzi helynek két egyenrangú elnevezése van, akkor mindkettő szerepel a térképen (1:5000)

 

Tábi Emőke
Sasi Attila földrajzinév szakértő