Lechneres szoftver az űrfelvételek könnyebb eléréséért

A FIR CLI bárki számára szabadon hozzáférhető a FOK Github oldalán

FIR CLI néven új parancssoros eszközt tett közkinccsé a Github oldalán a Lechner Tudásközpont Földmegfigyelési Operatív Központja. Az eszköz a bárki számára elérhető eFöld oldalon manuális böngészés és mentés helyett az űrfelvételek nagyobb volumenű, programozott letöltését teszi lehetővé.

Az adatfeldolgozást támogató Lechner Earth Observation Toolset, röviden Leotools néven szabadon letölthető nyílt forráskódú program után újabb segítséget kapnak az űrfelvétel-felhasználók a Github oldaláról publikusan elérhető FIR CLI parancssoros eszköz formájában.

fir

A Lechner Tudásközpont több évtizedes űrtávérzékelési tapasztalataira támaszkodva a szervezeten belül működő Földmegfigyelési Operatív Központ feladata a Földmegfigyelési Információs Rendszer (FIR) szakmai irányítása, amely minden érdeklődő számára elérhetővé teszi az Európai Űrügynökség (ESA) műholdjai által készített űrfelvételeket. A FIR elsősorban a Sentinel-műholdcsalád által készített űrfelvételekre épül, amelyeket az eFöld publikus felületén bárki megnézhet, tanulmányozhat, regisztrációt követően le is tölthet. Nem csak tananyag-kiegészítésként, vagy laikusoknak kiváló ez a felület, de kutatásokhoz is alkalmas, mivel feldolgozott és nyers űrfelvételeket egyaránt szabadon le lehet tölteni. Eddig az, aki nagyobb mennyiségben szeretett volna hozzájutni az űrfelvételekhez, jelentős problémába ütközött. A mélyebb informatikai tudással rendelkezők API-végponton keresztül egyben is hozzáférhettek a kiválasztott felvételekhez, míg a laikusok manuálisan, egyenként tölthették le azokat, azonban mindkét opció meglehetősen időigényes volt. Erre a kihívásra nyújt megoldást a FIR CLI. A parancssoros eszközt a Lechner Tudásközpont Űrtávérzékelési Osztályának távérzékelési szakértője, Alföldy Bálint dolgozta ki, az ELTE Geofizikai és Űrtudományi Tanszékének visszajelzéseire támaszkodva.

A Githubon bárki számára hozzáférhető FIR CLI program nem csak a mennyiségi problémára kínál felhasználóbarát megoldást, szűrőkkel is segíti a felhasználókat. A rendelkezésre álló metaadatok alapján be lehet állítani többek között a műhold nevét, a felvétel készítésének idejét, területi kiterjedését, sőt még a felhőborítottságot is, így például egy soros paranccsal egyben letölthetőek azok a 2023 januári űrfelvételek, amelyek készítésekor az ég kevesebb, mint 10%-a volt felhős. 

A Github jelenleg a legnépszerűbb webes felhőalapú platform a nyílt forráskódú projektek fejlesztésére, tárolására és megosztására. Használatával a fejlesztők könnyen publikálhatják forráskódjaikat, amelyek ezáltal ingyenesen letölthetővé válnak az érdeklődők számára.

Jancsó Ágnes