Akár gomolygó füstön keresztül is vizsgálható a földfelszín és a növényzet az Európai Űrügynökség és a NASA műholdjainak köszönhetően. A mérések segítségével a július közepe óta Szibéria déli részén pusztító erdőtüzek terjedése, sőt a tűzgócokból kiáramló szén-monoxid mennyiségének változása is nyomon követhető.
Július közepe óta egyre nagyobb területeken tombolnak erdőtüzek Szibéria déli részén, Irkutszk és Krasznojarszk megyékben, Jakutföld és a Hanti-Manszijszki autonóm területek sarki területeire is kiterjedve, egyelőre felbecsülhetetlen károkat okozva a természetben. A legfrissebb hírek szerint az érintett terület mérete eléri a 3 millió hektárt.
A tundrán a nyári időszakban máskor is gyakoriak az erdőtüzek, azonban az idei évben minden eddiginél súlyosabbá vált a helyzet. Ennek hátterében a szokatlanul magas hőmérséklet a gyakori viharokkal járó erős szelek és villámlások állnak.
A szibériai erdőtüzek műholdas nyomon követése
Az ESA és a NASA által működtetett földmegfigyelő műholdak egyedülálló lehetőséget nyújtanak környezetünk megfigyelésére, földfelszín részletes vizsgálatára. Az ESA Sentinel-2A és Sentinel-2B, illetve a NASA Landsat–8 műholdjai az emberi szem által érzékelt vörös, zöld és kék hullámhossztartományokon túl különböző közeli infravörös tartományokban is végeznek méréseket, hullámhossztól függően 10 és 100 méter közötti térbeli felbontásban. Ennek köszönhetően napról napra részletesen nyomon követhető az egyes tűzgócok terjedése, a növényzetben bekövetkező változások, sőt akár a gomolygó füst alá is betekintést nyerhetnek a szakértők.
Amennyiben egy képet a vörös, a zöld és a kék hullámhossztartományokban mért értékek segítségével jelenítenek meg ún. valós színes kompozitról beszélünk. Abban az esetben, ha a három megjelenítési sávban valamilyen emberi szem által nem érzékelt hullámhossztartományból származó értékeket is használunk, hamis színes kompozitot kapunk.