Téli vadállomány archív légifelvételeken
Válogatás a Lechner online légifilm archívumából
A Lechner Tudásközpont Légifilmtárában őrzött több mint 400 ezer felvétel kevesebb mint 4%-a készült télen. Ennek oka, hogy december és február között az időjárási viszonyok nagyon kedvezőtlenek a légifényképezés számára. A hótakaró megnehezíti a térképészeti feldolgozást, ezért az 1960-as évektől elsősorban tájvédelmi és erdészeti céllal, fa- és vadszámlálásra készültek felvételek a téli hónapokban.
Alacsony napmagasság, korai sötétedés, köd és hótakaró, a téli időjárás nem kedvez a légifelvételek készítésének és térképészeti célú feldolgozásának, így nem is meglepő, hogy a Lechner Tudásközpont légifelvétel archívumában található 400 ezer fotóból csak közel 16 ezer készült a téli hónapokban. A lombtalan időszak képei azonban a telkek, épületek és vízfolyások határainak beazonosítása mellett a fa- és a vadállomány számbavételét megkönnyítették.
Az 1930-as években Észak-Amerikában még repülőgépes vadszámlálással kísérleteztek. A költséges módszert az 1960-as évektől váltotta fel a légifényképezés, ami az egyedek számolása mellett – bizonyos fajoknál – a nemenkénti megkülönböztetést is lehetővé tette. Magyarországon először 1969-ben készültek vadszámlálás céljából felvételek, az állatok beazonosításához a hóborította felszín biztosította a megfelelő kontrasztot, az alacsony napállás pedig az elnyújtott árnyékot.
A fentrol.hu oldalon elérhető több mint 176 ezer, 1959 és 2008 között készült archív felvétel között felbukkanó téli fényképeken többek között a gemenci erdő vadállománya, a decemberi Balaton és a bajai Vén-Duna is megtalálható.