A Messzehangzó Tehetségek Alapítvány jótékonysági akciójának keretében 2016. május 27-28-án tehetséges fiatal építészek által megtervezett világrekord magasságú fa építőelem torony épül. A Lechner Tudásközpont által támogatott eseményen megvalósul egy nagyratörő ötlet, amely a Minusplus építésziroda tervezőasztalán öltött formát.
A gyereknapra időzített kezdeményezésen az akciót szervező Messzehangzó Tehetségek Alapítvány egy összetett jótékonysági esemény keretében a „Legmagasabb fa építőjáték torony” Guinness-rekord megdöntését tűzte ki célul. A torony alapelemét május 23-án helyezték el az egyik forgalmas budai bevásárlóközpont szökőkútjánál. Az építészet népszerűsítésével kapcsolatos gyermekprogramok egész héten át folynak, az alkalmanként nyolcvan 4-5-6. osztályos számára szervezett rendhagyó természetismeret-órákon bemutatásra kerül, hogy az építészet több mint technikai ismeretek és műszaki számok halmaza, valamint hogy az esztétikai érték és az időtálló funkcionalitás azonos jelentőségű az építés művészetében. A Húsznegyven Budaörsi Fiatal Építészek Műhelye Egyesület tagjai által vezetett foglalkozáson szó esik az építészi hivatásról, az épített környezet védelméről, a résztvevők megtudhatják, sőt maguk is megtapasztalhatják, hogyan (nem) érdemes hidat vagy felhőkarcolót építeni, pénteken pedig megkezdődik a fa elemekből álló torony építése. A 12 órán át tartó munkában 12 kiválasztott építőmester vesz részt. Az elkészült torony látványos romba döntésére vasárnap délután kerül sor. A rekordkísérlet során használt csaknem 20 ezer elemet a ledöntés után 40 hátrányos helyzetű településen működő, vagy sajátos nevelési igényű gyerekeket oktató iskola kapja meg.
Az évezredek óta lankadatlan népszerűségnek örvendő építőkocka, vagy egyéb térbeli alakzatokból álló építőjáték, készüljön bár fából, kőből, vagy akár műanyagból, korszaktól függetlenül nyűgözi le a gyerekeket. Éppen ezért kiváló lehetőség az építőjáték egy gyermek érdeklődésének megragadására és az építészettel, vizuális környezethez való személyes kapcsolatának alakítására – mondta Riedel Miklós, a Lechner Tudásközpont vezérigazgatója. - Azért álltunk a Messzehangzó Tehetségek Alapítvány kezdeményezése mellé, mert kiemelten fontosnak tartjuk, hogy minél korábban, akár már az óvodában megkezdődjön az épített környezethez viszonyuló hozzáállás kialakítása. Küldetésünknek tartjuk, hogy a szakmán kívüliek, így a gyerekek számára is egyértelmű és magas szintű vizualizációval, közérthető tevékenységként közvetítsük az építészetet. Köszönettel tartozunk a Minusplus építészirodának azért, hogy a rekorddöntő torony megtervezésével hozzájárult ehhez az érdekes és látványos kísérlethez - tette hozzá az építészeti központ vezetője.
A mai óvodásoknak, iskolásoknak, a digitális bennszülött generációnak már igen korán készségszintű ismeretei vannak az e-eszközök kezelésében, mert ebbe nőnek bele. Így a most újdonságszámba menő fejlesztések - mint például a napokban kifejlesztett e-építési napló mobilalkalmazás használata -, számukra olyan természetes lesz, mint a ma emberének a sajnálatos sorban állás a hivatalokban.
Nem csak a mának, de a következő generációknak, gyermekeinknek is dolgozunk, alapvető szemléletformálásra törekszünk. A könnyen kezelhető elektronikus építésügyi felületek – épp úgy, ahogy ez a Guinness-rekord-kísérlet is az épülő fatoronnyal - az építészetet kívánja életünk könnyen érthető részéve tenni. Ugyanígy lesz számukra magától értetődő minden, amit ebben az életkorban magukba szívnak, legyen szó csodálatos toronyról, amelyet sok egyforma falapocskából építenek, vagy az esztétikai érték és az időtálló funkcionalitás játékos megismeréséről az építészetben - folytatta Riedel Miklós.
A toronyépítéshez a nyugat-európai iskolákban oktatási segédanyagként használt egyszerű, natúr fenyőfából készített, téglatest alakú építőjátékot a Kaplát használják. A Franciaországban gyártott építőjáték lényege, hogy a rendelkezésre álló egyforma téglatestekből, ragasztás, összepattintás nélkül különböző alakzatokat, tornyokat építhetünk. Az egyforma méretű és formájú építőelemek oldalaránya 1:3:15, így különböző oldalak felhasználásával is egységes magasságot lehet elérni. Az építés során a hasábok csak saját súlyukkal támaszkodnak egymásra, stabil építményeket alkotva.
Képek forrása: Lechner Tudásközpont, Messzehangzó Tehetségek Alapítvány