Okos födém 3D nyomtatással

Az ETH Zürich új fejlesztései

Az ETH Zürich építészkarának digitális építési technológiák tanszéke élen jár az építészeti 3D nyomtatás kutatásában, a jelenleg folyó DFAB House projektjük keretében folyó munkáról Philip Stevens számolt be nemrég a designboom portálon megjelent cikkében, amit most Tábi Emőke fordításában közlünk.

Svájci kutatók előállítottak egy 80 négyzetméteres, kis súlyú betonfödémet, a világon elsőként használva 3D homok nyomtatót egy valós léptékű építészeti projekt öntőformáinak elkészítéséhez. A legvékonyabb pontján mindössze 20 milliméteres ‘okos födém’ a DFAB HOUSE névre keresztelt, folyamatban lévő svájci projekt keretében készült el, amelynek során az ETH Zürich professzorai iparági szakértőkkel karöltve tárják fel és tesztelik, milyen változásokat hozhat az építészetbe a digitális gyártás.

Az úgynevezett mesh mold technológiával készült falon nyugvó okos födém a gépészet szerelése közben (kép: NCCR Digital Fabrication / Michael Lyrenmann)

A beton szerkezeti szilárdságát a háromdimenziós nyomtatás nyújtotta tervezési szabadsággal kombináló födém feleannyit sem nyom, mint egy hagyományos betonfödém. A Benjamin Dillenburger, az ETH Zürich digitális építési technológiák tanszékének tanársegédje és kutatócsapata által kifejlesztett ‘okos födém’ a DFAB HOUSE egyik központi eleme. A 80 négyzetméteres, 15 tonnás födém 11 betonszegmensből áll és az alsó szintet a fenti kétszintes faszerkezettel köti össze.

Az okos födém bordái jól mutatják a beton szabad formálásában rejlő lehetőségeket (kép: Digital Building Technologies, ETH Zürich / Andrei Jipa)

A kutatócsoport a zsaluzat elemeinek legyártására egy új szoftvert fejlesztett, amely képes rögzíteni és koordinálni a gyártás összes releváns paraméterét. A számítógépes tervezést követően a gyártási adatok egyetlen gombnyomással továbbíthatók a gépekre. A csapat több ipari partnerrel együtt dolgozva valósította meg a projektet. Az egyik a nagy felbontású, 3D nyomtatóval készült homok zsaluzatot készítette el, amelyet a nyomtatás és a szállítás megkönnyítése érdekében raklap méretű szegmensekre osztottak. Egy másik cég a födém felső részének formáját meghatározó fa zsaluzatot gyártotta le.

Az okos födém szerkezeti bordáinak hierarchikus rácsa (kép: Digital Building Technologies, ETH Zürich / Andrei Jipa)

A kibetonozáshoz készült kétfajta zsaluzat végül egy harmadik cég segítségével állt össze: először a homok zsaluzatra vitték fel az üvegszállal megerősített betont, létrehozva ezzel az alsó betonhéj finoman bordázott felületét, majd a maradék betont a fa zsaluzatba öntötték. A kéthetes szilárdulási folyamatot követően a 11 különálló betonszegmens végül készen állt a beépítésre.

A komplex geometria határozza meg az okos födém beton felületét (kép: Digital Building Technologies, ETH Zürich / Demetris Shammas)

Philip Stevens cikke angol nyelven a designboom.com-on olvasható.

Tábi Emőke