Két éves a Lechner Fotótár

Több mint 2500 digitalizált, építészeti témájú archív fénykép online

Két éve, 2018 áprilisában indította el a Lechner Tudásközpont folyamatosan bővülő online fotótárát. A bárki számára elérhető archív gyűjtemény több mint 2500, 1945 és 1990 között készült építészeti-építésügyi felvételt tartalmaz, köztük olyan érdekességekkel, mint a Kékestetői tévétorony építését bemutató képek, vagy a Római-parti csónakház makettjét és kivitelezését megörökítő felvételek.

A Tudásközpont online építészeti fotóarchívuma, a Lechner Fotótár két éve indult. A digitalizált válogatás a Lechner Dokumentációs Központjában őrzött VÁTI (Városépítési Tudományos és Tervező Intézet), FTV (Földmérő és Talajvizsgáló Vállalat) és UVATERV (Út-, Vasúttervező Vállalat) tervezővállalatok felvételei mellett már az ÉTK (Építésügyi Tájékoztatási Központ), a POTI (Postai Tervező Intézet) és az ALUTERV (Alumíniumipari Tervező Intézet) 1945 után készült építészeti-építésügyi fotóit is bemutatja. A 2500-nál is több felvételt számláló fototar.lechnerkozpont.hu oldalon nem csak jól ismert épületekről, védett műemlékekről készült fotók között lehet böngészni, de az egykori tervezővállalatok mindennapjaiba, munkaeszközeinek tárába is betekintést ad.

Metró építése (Fotó: LTK/FTV/180/187 – FTV / Lechner Fotótár)

A Dokumentációs Központ UVATERV-állománya a tervdokumentációk mellett többek között a Nyugati pályaudvar felújítását, a Szentes–Csongrádi közúti Tisza-híd és a hármas metróvonal építését, valamint a tervezővállalat iráni, kairói és tiareti exportmunkáit megörökítő felvételeket is őriz. Az egykori VÁTI fotóinak köszönhetően többek között az 1950-es évek balassagyarmati és Balaton környéki műemlékei fedezhetőek fel, az ÉTK gyűjteményéből a Hotel Duna Intercontinentalról, a POTI állományából pedig a Római-parti csónakház építéséről készült fotók kerültek elő.

A Római-parti csónakház 1972-ben (Fotó: LTK/POTI/08/7331/05 – POTI / Lechner Fotótár)

A Lechnerben tárolt fekete-fehér és színes fotók, negatívok, üvegnegatívok és diapozitívok digitalizálása folyamatosan zajlik, a Fotótár felületén témák szerint, szűrők beállításával lehet keresni, felhasználói fiók létrehozásával pedig akár saját album is létrehozható a kedvenc fotókból. Az online böngészhető felvételek mellett további 15 000 digitalizált fotó kutatható a Dokumentációs Központban, az érdeklődők megkereséseit a fototar@lechnerkozpont.hu e-mail címen várják.

Az épülő Szentes–csongrádi közúti Tisza-híd fekete-fehér és színes felvételen (Fotó: UVA/81.2306-81.2349/81.2328 és LTK/UVA/D1/1673 – UVATERV / Lechner Fotótár)

A nem csak építészek, hanem bárki számára értékes információkat rejtő tervtár és fotótár anyagait az elmúlt években két kiállításokon is megtekinthették az érdeklődők. A Strandszezon – Válogatás a Lechner Tudásközpont balatoni fotóiból című kiállításon a ’60-70-es évek balatoni építészetét ismerhették meg a látogatók, múlt év májusában pedig a Dokumentációs Központ a Lakótelep-építési és társadalmi kísérletek a ’60–70-es években – „Lakni tudni kell” című kiállítását nyitotta meg – a tárlatról online katalógus készül, ami hamarosan elérhető lesz a fototar.lechnerkozpont.hu oldalon.

A balatonszepezdi Sellő Vendéglő (Fotó: LTK/VÁTI/167/16/4 – VÁTI / Lechner Fotótár)

A Fotótár oldalán közzétett képek a forrás megjelölésével, nem kereskedelmi célra ingyenesen elérhetők és szabadon felhasználhatók. A digitális archívum folyamatosan bővül a volt állami tervező- és kivitelezővállalatok anyagával, a gyűjtemény a fototar.lechnerkozpont.hu weboldalon érhető el.

Borítókép: A Hotel Duna Intercontinental (ma Marriott) épülete (Fotó: LTK/ÉTK/01/02/01 – ÉTK/ Lechner Fotótár)

A Lechner Tudásközpont a Miniszterelnökség építészeti, építésügyi, ingatlan-nyilvántartási és térinformatikai szakmai háttérintézménye, küldetése az épített környezethez és téradatokhoz kapcsolódó széles körű közszolgáltatásainak digitalizációja és társadalmasítása.