BIM és 3D is az Ybl Szakmai Napon

Változatos előadások és kiállítók az egyetemen

A Szent István Egyetem Építéstudományi Kara ismét megrendezte az Ybl Szakmai Napot, ahol a hallgatók a legismertebb építőipari cégek képviselőinek előadásain keresztül gyarapíthatták tudásukat. A Lechner Tudásközpont részéről Horkai András, a Lechner Kiválósági Program oktatója mutatta be a BIM módszertant és a 3D-s adatkezelési eljárásokat.

Az egyetemisták gyakran találkoznak azzal a problémával, hogy a hazai cégek ismeretének hiányában nehezen találnak megfelelő gyakorlati helyeket, vagy a diploma megszerzését követően nem tudják pontosan, merre keressék a tudásuknak megfelelő munkahelyeket. Többek között ezekre a problémákra is megoldást kínálnak azok a programok, ahol a cégek megismerése mellett a hallgatóknak hús-vér szakmagyakorlóktól nyílik lehetőségük kérdezni és tanulni.

A tavalyi szakmai nap sikerein felbuzdulva a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara idén is változatos előadásokkal és kiállítókkal készült március 21-én a hallgatók számára. Az ország legismertebb építőipari cégei tartottak bemutatókat, emellett az intézmény oktatói is megosztották szakmai tapasztalataikat az érdeklődőkkel.

Az előadók között volt a Lechner Tudásközpont Kiválósági Programjának egyik oktatója, Horkai András is, aki bemutatta a Lechner Tudásközpont tevékenységeit, majd bevezette a közönséget a BIM módszertanba és annak felhasználási lehetőségeibe. Az építési beruházás teljes életciklusára vonatkoztatható technológia egyre elterjedtebb, egy esettanulmányon keresztül az érdeklődők pontosan láthatták, melyek a módszer előnyei a hagyományos tervezési eljárásokhoz képest. A hallgatóság tagjai komoly érdeklődést mutattak a kissé misztikus hangzású BIM, vagyis épületinformáció modellezési szemléletmód iránt. Kérdésre válaszolva András azt is elmondta, hogy a Tudásközpont dolgozik egy BIM Kézikönyv megalkotásán, mert egyre szélesebb körű használata megköveteli a pontos megfogalmazások és definíciók egységes használatát.

A Lechner Kiválósági Programja 2017. február 1-én indult 11 kiválasztott részvételével. A négy féléves program elején az építészethez vagy az urbanisztika különböző szakterületeihez köthető diplomás fiatalok hét hónapnyi tanulásba kezdtek, hogy a Lechnerben folyó munkát az egyes szakmai területek mentorainak segítségével alaposan elsajátítsák. Közülük hatan a program második fázisában különböző felsőoktatási intézményekben adják tovább megszerzett tudásukat.

Borítókép forrása: Bernát Benjámin/magyarepitok.hu 

Fenyővári Bernadett