3D Magyarország

3D alapú adat infrastruktúra kialakítása
Kedvezményezett: Lechner Nonprofit Kft.
Konzorcium tagjai: NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt., Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség
Projekt címe: 3D alapú adat infrastruktúra kialakítása
Projekt azonosítószáma: KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00037
Támogatás összege: 10 541 328 222 forint
Összköltség: 10 885 351 141 forint
Támogatás mértéke: 100%
Megvalósítás időtartama: 2015. szeptember 1. – 2023. június 30.
A Lechner Nonprofit Kft. a digitális építésügy fejlesztése érdekében konzorciumvezetőként kötött támogatási szerződést az Európai Unió Európai Szociális Alapja és Magyarország költségvetése a Széchenyi 2020 keretében társfinanszírozásban megvalósuló 3D alapú adat infrastruktúra kialakítása KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00037 projektre.
A projekt keretében tíz informatikai szakrendszer fejlesztése történik, melyek kapcsolódását egy háttértámogató rendszer segíti, így a szakrendszerek egy platformon kommunikálnak majd egymással. Létrejön többek között a Településképi Arculati Kézikönyvek elkészítését és egyeztetését támogató webes alkalmazás, illetve a Nemzeti Mintaterv Katalógus magas építészeti minőséget és lakókomfortot biztosító, zsűrizett tervdokumentációt tartalmazó elektronikus tervadatbázisa és webes keresőfelülete. A tervek közötti választást, 3D épület betekintés és különböző paraméterek szerinti szűrhetőség segíti.
Az építkezések szakmai megvalósítását a Műszaki Irányelv Program is támogatni fogja, melynek keretében műszaki irányelvek kidolgozásának támogatása és építési műszaki irányelvek elérhetővé tétele történik.
Az Elektronikus Térségi Tervezést Támogató Rendszer keretében valósul meg a területi és települési tervezés jogszabályokban szabályozott rendszerét és annak működését digitális útra terelő rendszer, mellyel közérthetővé és online elérhetővé válnak az építési lehetőségeket meghatározó, a különböző területi (országos, kiemelt térségi, megyei), illetve települési tervezési szinteken betartandó szabályok és építési előírások. A megoldás azon állampolgárok számára is segítséget nyújt, akik építkezni, telket vásárolni, vagy eladni szándékoznak, esetleg csupán a saját lakókörnyezetüket érintő terveket, előírásokat szeretnék megjeleníteni. A Nemzeti Fejlesztési Potenciál Térkép interaktív, grafikus adatbázisával, egy adott fejlesztési elképzelés legalkalmasabb telephelyére tud majd javaslatot adni.
A projekt keretén belül készül (és legtöbb funkciójában jelenleg is elérhető) az E-közmű, azaz az Egységes Elektronikus Közmű-nyilvántartási Rendszer is, melyen segítségével megtekinthető a közművek nyilvántartása, valamint online lebonyolítható a teljes közműegyeztetési folyamat, beleértve az integrált elektronikus fizetést is. A rendszer ezen felül támogatni fogja a gépi földmunkák kivitelezését az érintett területen lévő közművek valós idejű, térbeli elhelyezkedésének bemutatásával és webes infrastruktúrát biztosít a közműadatok téradat-szolgáltatásához. Az E-közmű célja a közműegyeztetés folyamatainak gyorsítása, költséghatékonyabbá tétele, valamint a havária esetek számának csökkentése.
Megújul a húsz éve működő Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer felhasználói felülete és adatbázis-struktúrája. Az Állami Középület Kataszter online alkalmazás fejlesztésének köszönhetően pedig a jövőben egyszerűbbé válik a középületek üzemeltetése, valamint emelkedik az állami épületek kihasználtsága is.
Az ország egész területét lefedő Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép egységes geometriai alappal rendelkező, topográfiai jellegű térképként fogja az országos téradat-szolgáltatást biztosítani, elsősorban a közigazgatás szereplői számára.
A 3D alapú adat infrastruktúra kialakítása c. projektet érintő keret módosítás eredményeképpen tovább bővül az informatikai szakrendszerek által nyújtott szolgáltatások köre, amelyek több esetben egy felhasználóbarát rendszerbe kerülnek integrálásra.
Az építésügyi Lechner mobilapplikáció fejlesztéssel lehetővé válik a E-TÉR tájékoztató felületének, az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszernek (TEIR), a Nemzeti Mintaterv Katalógusnak, valamint a Nemzeti Geotechnikai Térkép és Adattárnak mobiltelefonra optimalizált webes megoldásának elérése.
A Nemzeti Ingatlanberuházás Helyszínkereső által a „Nemzeti Fejlesztési Potenciál Térkép” struktúrája látványos animációkkal, újabb adatbázisokkal (pl. felszínborítás és változás térkép, ökoszisztéma alaptérkép, domborzatmodellek), új mutatók és szűrési lehetőségek bevezetésével bővül. PDF Riport generálásával (fizetős szolgáltatásként) földrészlet szintű összefoglalók, térképi kivágatok is készíthetőek.
Az Országos Kockaház Felmérés keretében valósul meg a hazai kockaházak téradat-alapú felmérése a legfrissebb ortofotók és az ingatlannyilvántartási alaptérkép alapján, amely a megfelelő tájékozódást segítendő topográfiai térképi tartalommal is kiegészül. Sor kerül a kockaházak automatikus detektálására is képfeldolgozási módszerekkel.
Az E-TÉR továbbfejlesztésével, a jogszabályi előírásoknak megfelelően lehetővé válik a településtervek, a Településképi Arculati Kézikönyvek és a Településképi Rendeletek készítése és egyeztetése az E-TÉR felületén, a településképi bejelentési eljárás teljes körű elektronizálása, valamint a felhasználói funkciók bővítése (pl. monitoring felület, georiport térképi továbbfejlesztése).A vektoros adatok biztonságos megjelenítése, attribútum kezelése, a településrendezési eszközök elektronikus feldolgozása, a településszabályozási tervlapok digitalizálása és georeferálása, a tervezési folyamatok további támogatását fogja biztosítani..
A 3D épületmodelleket kezelő szakrendszerek továbbfejlesztése a Nemzeti Mintaterv Katalógus terveinek 3D-s megjelenítését bővíti, melynek segítségével a felhasználók még több információhoz juthatnak az épületekkel kapcsolatban. Megvalósul továbbá az alkalmazás mobil eszközre való optimalizálása is.
A Továbbfejlesztett UMS keretrendszer révén többek között a térképi rétegek és azok meta-információinak karbantartását támogató felhasználóbarát felület kialakítása valósul meg az UMS térképi keretrendszert használó szakrendszerek (pl. E-TÉR, NIH, TEIR) támogatása érdekében.
A projekt hosszabbítására vonatkozóan 2021.10.22-én új Támogatási Szerződés lépett hatályba, melynek tartalma szerint a projekt hivatalos zárásának dátuma 2023. június 30.
A projekt támogatási szerződése és mellékletei
A projektben külső vállalkozókkal kötött szerződések összefoglaló adatai
3D alapú adat infrastruktúra kialakítása hírek
Állami Középület Kataszter (ÁKÉK)
-
FM, Proptech és BIM – ettől pezseg az ingatlanszakma
Az ingatlanpiac résztvevői a Portfolio FM & Office 2018 konferenciáján vitatták meg munkájuk legégetőbb kérdéseit. Az április 19-ei eseményen a Lechner Tudásközpont két szakértője adott elő, Deák Márton a fejlesztés alatt álló Állami Középület Katasztert, Zagorácz Márk pedig a BIM kézikönyvet mutatta be.
-
Egységes adatbázis az állami középületeknek
Szakmai tanácskozást szervezett a Lechner Tudásközpont január 29-én a fejlesztés alatt álló új szakrendszerről, az Állami Középület Kataszterről. A workshop elsődleges célja a tervezett alkalmazás bemutatása és a jövőbeli felhasználók bevonása volt.
Egységes Elektronikus Közműnyilvántartási Rendszer (E-KÖZMŰ)
Műszaki Irányelv Program (MIP)
-
A Műszaki Irányelv Program keretében elkészült építésügyi műszaki irányelv-tervezetek 2019. január 31-ig véleményezhetők
Az épületek tervezésében, kivitelezésében, a műszaki ellenőrzésben, a peres eljárások minőségi lebonyolításában, vagy akár az az építőanyagok gyártásában és forgalmazásában egyaránt megkerülhetetlen építésügyi műszaki irányelvek a szabványoknál rugalmasabb, rövidebb átfutási idejű műszaki szabályozási eszközök, így fontos szerepet játszanak a gyorsan avuló építési technológiák és termékek, területén, mint például a biztonságtechnika esetében. Kiemelkedő szerepük van a szabványok által nem szabályozott területeken is.
-
Fejlesztés alatt az Építésügyi Műszaki Adattár
Építésügyi Műszaki Adattár néven fejleszt webes irányelv kezelő és kereső rendszert a Lechner Tudásközpont. A naprakész, elektronikus nyilvántartás nem csupán a szabályozási környezet átláthatóságának javítását és a szemléletformálást szolgálja, az építésügyi műszaki irányelvek kidolgozásának és elfogadásának hatékonyabbá válása többek között a mérnökök, építészek, építtetők, építésügyi műszaki szakértők, üzemeltetők, építőipari kivitelezők munkáját is támogatja.
-
Mindent a BIM-ről, kézikönyvben is
Okos városok, okos városlakók címmel rendezett workshopot április 18-án a Magyar Építéstechnika a Siemens Gizella utcai székházában. A tavalyi konferencia folytatásaként szervezett eseményen a BIM-ben tervezés és az okos városok létrejöttéhez kulcsfontosságú tervezési és kivitelezési szemléletmód került fókuszba.
-
2018 a BIM éve
Hamarosan érkezik az első általános, magyar nyelvű, bárki számára elérhető BIM kézikönyv. A négykötetes sorozat első része a legfontosabb definíciók és alapelvek mellett a BIM széleskörű felhasználásának lehetőségeit és az épületek teljes életciklusában betöltött szerepét ismerteti.
-
Kérdőív a BIM hazai helyzetéről
Az épületinformációs modellezés (BIM) építőipari terjedésének fontosságát mutatja, hogy a közelmúltban számos kérdéssor, piaci felmérés látott napvilágot, amelyek a BIM alkalmazásának különböző aspektusait vizsgálták.
-
Tíz kiválóság a Lechnerben
Elindult a Lechner Kiválósági Programja. Február első napján Dr. Sik András a Lechner Tudásközpont Térbeli Szolgáltatások Igazgatóságának vezetője köszöntötte azt a tíz kiválasztott fiatalt, akik február 9-től vesznek részt aktívan a Tudásközpont hétköznapjaiban.
Nemzeti Mintaterv Katalógus (NMTK)
Településképi Arculati Kézikönyv (TAK)
-
Új portálon az arculati kézikönyvek
Elindult az ország összes Településképi Arculati Kézikönyvét (TAK), valamint Építészeti Tájegységi Arculati Kézikönyvét (ÉTAK) összegyűjtő új weboldal, ahol az építtetők, a döntéshozók és az építészek egyaránt tájékozódhatnak egy-egy vidék vagy helység jellegzetességeiről, de a lakosság is megismerkedhet az ország értékeivel.
-
Milyen szép helyen lakunk!
A hazai települések is rájöttek már, mennyire fontos, hogy vonzó és egyedi képet mutassanak magukról. Saját arculatot kialakítva úgy mutassák be értékeiket, hogy az a helyben élőkben és a lehetséges vendégekben is jó benyomást keltsen. A januártól elérhetővé vált településképi arculati kézikönyvek alapfeladata ugyan nem ez volt, ám úgy tűnik, az épített környezetre való igényesség növekedésén kívül a készítők ezzel a járulékos haszonnal is számolhatnak.
-
Tornácok, erkélyek, hajlásszögek
Akár a tető hajlásszöge alapján is rákereshetünk a Településképi Arculati Kézikönyvek (TAK) elkészítésében segítséget nyújtó kézi rajz- és ábragyűjtemény, valamint részletfotótár elemeire. A kézikönyvek készítői számára nélkülözhetetlen, hétről hétre újabb képi tartalmakkal bővülő, kereshető gyűjtemény a tak.lechnerkozpont.hu oldalon érhető el.
-
Több száz ábra és fotó a szebb településképért
Jelentősen bővült a Településképi Arculati Kézikönyvek elkészítésében segítséget nyújtó ábragyűjtemény és részletfotótár. Az igazán szép fotókkal és rajzokkal kiegészült tak.lechnerkozpont.hu oldal hasznos segítség a kézikönyvek készítői számára.
-
Fókuszban a Településképi Arculati Kézikönyvek
Lezárult a településkép védelméről szóló törvény végrehajtását támogató szakmai találkozósorozat. Szolnokon utolsó állomásához érkezett május 23-án az az országjáró körút, mely során a Miniszterelnökség munkatársai szakmai továbbképzés keretében tájékoztatták a települési szereplőket a Településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény végrehajtásának menetéről.
-
Településképi képzéssorozat indult
Első alkalommal tartott szakmai továbbképzést a településképi arculati kézikönyvekről és a településképi rendeletek megalkotásáról a Lechner Tudásközpont február 16-án a FUGA Budapesti Építészeti Központban. A képzést a Miniszterelnökség és a Lechner Tudásközpont több alkalommal is megrendezi, főépítészek és az egyéb települési szereplők, illetve minden érdeklődő számára.
-
Megjelent az első arculati kézikönyv
Elkészült a településképi arculati kézikönyv mintája, amelynek alapján az önkormányzatok és a helyi építészek ki tudják dolgozni az adott település saját szemléltető füzetét – írja a Magyar Idők. A városoknak és falvaknak szeptember végéig kell összeállítaniuk a településkép védelmét szolgáló, a helyi sajátosságokat és adottságokat feltüntető kézikönyvüket.
Területi és Települési Tervezést Támogató Rendszer (4TR)
-
Folytatódik a Lechner térinformatikai oktatássorozata
Idén négy alkalommal rendezi meg kétnapos térinformatikai képzéssorozatát a Lechner Tudásközpont. Az elsősorban a település- és területrendezésben dolgozó tervezők számára hasznos elméleti és gyakorlati ismereteket biztosító oktatáson a résztvevők az Elektronikus Térségi Tervezést Támogató Rendszer (E-TÉR) kezeléséhez segítséget nyújtó QGIS térinformatikai programmal ismerkedhetnek meg közelebbről.
-
Térinformatikai oktatássorozat indult a Lechnerben
Oktatássorozat indult a Lechner Tudásközpontban a település- és területrendezéssel foglalkozó tervezők számára, akik a hamarosan elkészülő E-TÉR szakrendszer felhasználói lesznek. A novemberig összesen hat alkalommal meghirdetett, egyenként kétnapos oktatás célja a tervezők felkészítése a térinformatikai alapismereteket is igénylő rendszer használatára, amely nagyban megkönnyíti majd a felhasználók munkáját.
-
Online egyeztető felület segíti a megyei területrendezési tervezést
Online felületre kerül a megyei területrendezési tervek egyeztetése. Április 30-tól az eddig papírt és adathordozókat használó folyamat helyett a terveket véleményező szervezetek a Területi és Települési Tervezést Támogató Rendszer (E-TÉR) egyeztető modulját használhatják.
-
Területrendezési tervek interaktív elérhetősége – indul az E-TÉR
Elérhetővé válik a Területi és Települési Tervezést Támogató Rendszer tájékoztató moduljának (E-TÉR Tájékoztató modul Beta) korszerű térképi megjelenítő felülete, melyben elsőként az Országos Területrendezési Terv, a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Terve és a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve térképi mellékletei tekinthetők meg online felületen.
-
Egységes séma és formátum a 4TR-ben
Egységes téradat-formátumokkal egyszerűbbé válik az elkészült tervek nyilvános online megjelenítése és kezelése a területi és települési tervezői munkában. A 4TR alkalmazás keretében a Lechner Tudásközpont egységes adatszerkezetre vonatkozó javaslatot dolgozott ki Terület- és településrendezési egységes adatszolgáltatási séma és formátum címmel.
-
Kúriák és borospincék interaktív térképen
Új adatokkal frissült a Helyi Művi Értékvédelmi Kataszter (HMÉK). A több mint 50 000 helyi védettség alatt álló művi érték között nem csupán iskolák és szobrok találhatóak, hanem kilátók, háborús emlékművek és borospincék között is lehet böngészni.
-
Helyi értékek országos online térképen
Kápolna, harangláb, pincesor és tűzoltószertár is megjelenik a Lechner Tudásközpont által fejlesztett Helyi Művi Értékvédelmi Kataszter elnevezésű interaktív térképén. A nyilvántartás segítségével megismerhetjük a környezetünkben rejlő különböző helyi védettség alatt álló értékeket, legyen az lakóépület, szobor, vagy éppen utcabútor.
-
Innovatív fejlesztés előtt a térségi tervezés
Napjainkban egyre több közigazgatási folyamat válik digitálissá, így nagyon is időszerű lett a térségi tervezés, és az azzal összefüggő önkormányzati munka folyamatainak elektronikus támogatása. Ezért a Miniszterelnökség a települési és területi tervezésben fél évszázados tapasztalattal rendelkező Lechner Tudásközpontot bevonva a térségi tervezés széles körű online támogatásán kezdett el dolgozni. A települési és területi szintű tervezés szerteágazó, sokrétű struktúrájának elektronikus mederbe terelésére a Területi és Települési Tervezést Támogató Rendszer (4TR) projekt keretein belül kerül sor. A tervek szerint 2019-ben már a 4TR online platformján zajlanak a térségi tervezéssel összefüggő folyamatok.
-
Autonóm autók és területrendezés
Közlekedésfejlesztés Magyarországon címmel tartottak háromnapos konferenciát közlekedésügyi szervezetek, szakemberek és érintettek Siófokon május 10-12-én. A találkozó második napján Devecseri Anikó a Lechner Tudásközpont vezető térségi tervezője az Országos Területrendezési Tervről tartott előadást.
-
Térségi tanácskozás Törökbálinton
Az egymásra ható területi és települési tervek életének teljes folyamatát támogató egységes webes felületről, a fejlesztés alatt álló Területi és Települési Tervezést Támogató Rendszerről, azaz a 4TR-ről tartott előadást Devecseri Anikó Törökbálinton a Térségi gazdaságfejlesztés és digitalizáció elnevezésű konferencián április 26-án.