BIM, a kapcsolat - Földmérők és Geoinformatikusok Napja
A jövő: a földrajzi információs rendszerek és az épület információs modellezés integrációja
Látható tendencia, hogy az építészek és a térinformatikusok munkája napról napra szorosabban kapcsolódik egymáshoz, derült ki az Európai Földmérők és Geoinformatikusok Napján, március 17-én. Az idén ötödik alkalommal megrendezett eseményre a Földművelésügyi Minisztérium Darányi Ignác termében került sor.
Dr. Sik András a Lechner Tudásközpont Térbeli Szolgáltatások Igazgatóságának vezetője 3D fejlesztési irányok az építésügyben címmel tartott előadást március 17-én, csütörtökön, az V. Európai Földmérők és Geoinformatikusok Napján. A rendezvény házigazdája a Földművelésügyi Minisztérium, szervezője a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság volt. Dr. Sik András meghívott előadóként a téradatok kezelésére vonatkozó jövőbeli elképzelésekről beszélt, technológiai trendek és nemzetközi példák alapján. Előadásában kiemelte, hogy a Tudásközpont által végzett térinformatikai feladatok korszerű megvalósítása néhány éven belül 3D adatkezelést igényel majd. Mint azt kifejtette, a jövő építésügyi adatkezelésében nélkülözhetetlen lesz a földrajzi információs rendszerek (GIS) és az épület információs modellezés (BIM – Building Information Modelling) integrációja.
A három szekcióból álló szakmai napon másfélszáznál is több résztvevő között a szakma gyakorlói, döntéshozók, cégek és állami intézmények mérnökei, az akadémiai szektor, valamint az államigazgatásban dolgozók mellett szép számmal képviseltették magukat a jövő szakemberei is. Sok aktív fiatal hallgató érkezett az ELTE-ről, a BME-ről és az Óbudai Egyetem kapcsolódó szakjairól is, hogy tájékozódjon a szakmai újdonságokról, mások munkájáról. A rendezvényt a Földmérők Európai Tanácsa (CLGE) hirdette meg, fővédnöke Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter volt.
A három részre osztott nap első szekciójában többek között a térképes közösségi szerveződésekben rejlő lehetőségekről, a műholdas helymeghatározás, a földmegfigyelés és az űrkutatás aktuális hazai vonatkozásairól hallhattak a résztvevők. A második szekció a 3D-s modellek várostervezési, építészeti felhasználási területeit járta körbe. A konferencia harmadik, záró szakaszának előadásai érintették a drónok alkalmazási területeit, a nyílt forráskódú térinformatikai szoftverek, a 3D-s geodézia lehetőségeit, valamint a katonai digitális adatbázis-építés követelményrendszerét.
A korábbi évektől eltérően idén gyakran hallható kifejezés volt a BIM, jelezve, hogy a térinformatikusok és az építészek munkája egyre szorosabban kapcsolódik egymáshoz.
Képek forrása
MFTTT Titkárság
Dr. Sik András előadásának anyaga