Építészet - tájépítészet - szobrászat az Ybl Budai Kreatív Házban

Május 29. és június 21. között az Ybl Egyesület nyolcadszor rendezi meg már hagyományossá vált rendezvénysorozatát, a Szoborünnepet

Háromhetes programsorozat indul május 29-én, amelynek témája az építészet, a tájépítészet és a szobrászat kapcsolata. A beszélgetések, filmvetítések, műtermi gyakorlatok helyszíne a szervező-rendező Ybl Egyesület új székhelye, az Ybl Budai Kreatív Ház lesz.

Az építészet és a szobrászat szoros kapcsolatban áll egymással, az ókortól kezdve a szobrok, domborművek mindig is meghatározó részei voltak a jelentősebb épületeknek és köztereknek. Ma pedig már sokszor elmosódik a határ a különböző műfajok között, elég, ha csak egyes épületek szoborszerű megfogalmazására, vagy az építészeti struktúra és a szobrászat határán álló köztéri alkotásokra gondolunk.

Homlokzati rajz a VÁTI-ban a Várkert Kioszk felújítására 1986-ban készült beruházási programtervből (Forrás: Lechner Tudásközpont tervtára)

Az idén huszonnégy éves Ybl Egyesület tevékenységének fókuszában az építészet áll, azonban a legtöbb rendezvényük valamiképpen összművészeti jelleget ölt. Egy ilyen programjuk a Szoborünnep is, amelyet 2011-ben rendeztek meg először, és amelynek során az elmúlt években különböző kiállításokon, műterem-látogatásokon, városi szoborsétákon és beszélgetéseken vehettek részt az érdeklődők, többek között a „Kisképzőben”, a szobrász tanszék Epreskertjében vagy a Százados úti művésztelepen.

Az idei rendezvények helyszíne az Ybl Miklós által tervezett egykori szivattyúház, a Várkert Kioszk, ami ma Ybl Budai Kreatív Ház néven működik. A háromhetes sorozat programjai a következők:

Május 29. 18.00: „Oszthatatlan/Indivisible” – Mesterek és Tanítványok
A Magyar Képzőművészeti Egyetem Szobrász Tanszékének kiállítása – Megnyitó
A kiállítás kurátora Sallai Géza szobrászművész, a MKE Szobrász Tanszékének vezetője.
Köszöntőt mond Tima Zoltán DLA Ybl- és Príma Primissima díjas építész, a kiállítást megnyitja Mélyi József művészettörténész.
Kiállító művészek: Drabik István Munkácsy-díjas, dr. habil Farkas Ádám DLA Munkácsy-, Prima-, Kossuth-díjas, Gálhidy Péter, Karmó Zoltán Munkácsy-díjas, Lestyán Goda János, Lukács István, Markolt György, Menasági Péter DLA, Polgár Botond Ludvig-, Samu Géza-díjas, Sallai Géza Barcsay-díjas, dr. habil Sass Valéria DLA Munkácsy-díjas, Szabó Ádám DLA Munkácsy-díjas szobrászművészek, Török Péter Ybl-, Prima Primissima díjas tájépítőművész, a MKE Szobrász Tanszék tanárai és a MKE Szobrász Tanszék hallgatói.

Május 31. 18.00: Bencsik Istvánra emlékeznek tanítványai, Menasági Péter DLA és Gálhidy Péter szobrászművészek a MKE Szobrász Tanszék tanárai. A beszélgetést filmvetítés kíséri.
Június 3. 18.00: Vigh Tamás szobrászművészre alkotótársa, Winkler Barnabás Ybl díjas  DLA építőművész emlékezik, az előadást filmvetítés kíséri.
Június 5. 18.00: Krisztiáni Sándorra emlékeznek barátai, Mihály Gábor Munkácsy- és Kossuth-díjas szobrászművész, Baracza Szabolcs faszobrász restaurátor művész, Csordás Zoltán Barcsay-díjas képzőművész, Dobesch Máté grafikus művész, dr. Horváth Ferenc fogorvos és Krisztiáni István. Az emlékezést vezeti Csillag Péter, az MCP múzeum igazgatója. A kötetlen beszélgetés közben elhangzik egy Krisztiáni Sándorral készült rádióriport, valamint filmbejátszásokat is vetítenek.
Június 7. 18.00: Somogyi Józsefre emlékeznek tanítványai, Kő Pál Lujos Munkácsy-, Kossuth-, Prima Primissima, Magyar Örökség díjas szobrászművész, Meszlényi János Munkácsy-díjas szobrászművész, Gálhidy Péter szobrászművész és Feledy Balázs művészettörténész, a beszélgetést filmvetítés kíséri.
Június 11. 18:00: Török Péter Ybl- és Prima Primissima díjas tájépítésszel Szmodits Júlia építész beszélget.
"Volt egy fejedelemasszonyunk, akit Lórántffy Zsuzsannának hívtak, aki az uralkodás felelősségére a kertek ápolásán keresztül tanította meg a "fejedelem úrficskát", Rákóczit. A szakrális paraszti kultúrában pedig nem pusztán pénz kérdése volt, sokkal inkább szégyen, ha nem ápolták a kertjeiket. A kultúra szavunk a latin "művelni" igéből származik. Építsünk kerteket, mert minden kert az éden mása és úgy tanultuk, hogy az éden az szép, az éden az gyógyít. Úgy gondolom, ez a szépség és ez a gyógyítás ma mindannyiunkra ráfér." Non est volentis, neque currentis, sed miserentis  Dei” – mondta Török Péter a Prima Primissima díj átvételekor.
Június 12. 18.00:  Épület vagy monolitikus épített szobor? – A Meininger Hotel – Vadász Bence DLA Ybl-díjas építőművész
Június 13. 18.00: Az idei Kossuth díjas szobrászművész: Mihály Gábor Munkácsy-, NOB IOC Művészeti és Kossuth-díjas szobrászművész

Szőke Gábor Miklós oroszlánszobra az Ybl Budai Kreatív Ház előtt (Kép forrása: Ybl Egyesület)

Június 14. 18:00: Ybl pixelei és az Ybl Kreatív Ház védőoroszlánja – Majoros Áron Zsolt és Szőke Gábor Miklós szobrászművészek beszélgetőtársa Kaiser Kata művészettörténész
Június 18. 18.00: Tanári tárlatvezetés – Polgár Botond szobrászművész, a MKE Szobrász Tanszék tanára
Június 19. 15.00: Alkoss velünk! Műtermi gyakorlatok szobrászhallgatókkal – Menasági Péter és Karmó Zoltán szobrászművészek tanítványai
Farkas Lucián: Absztrakt relief-lenyomatok, öntvények, domborműszerű plasztikák készítése, témák: szeriális kompozíciók, gesztus, ritmus, stb.
Márffy Sebestyén: Absztrakt körplasztika kompozíció készítése kartonból, hurkapálcikából, lécből ragasztva, témák: egyensúly, dinamikus/statikus kompozíciók, konstruktív szerkezetek
Solti András: Mintázás a váztól a felületig, a portrémintázás lépései
 

Pesti Monika