GISopen 2025
Aktualitások a szakmai konferencián
Idén is megrendezésre került április 23-25. között a földmérők és térinformatikusok szakmai közössége által megrendezett GISopen konferencia Székesfehérváron, ahol a Lechner Tudásközpont nyolc szakértője készült előadással a földmérés, a távérzékelés, a térinformatika, a vízszintes és magassági alapponthálózatok, a műholdas helymeghatározás, és az idén fokozatosan bevezetésre kerülő új elektronikus ingatlan-nyilvántartás témaköreiben.
Hagyományához híven az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának Geoinformatikai Intézete április 23-25. között ismét megrendezte Székesfehérváron a GISopen konferenciát. A három napos konferencia a földmérés, földügy és geoinformatika területéhez kapcsolódó workshopokkal, előadásokkal és szakmai kiállítással várta a résztvevőket, melynek során a közösség tájékozódhatott az aktuális szakmai tendenciákról. A több mint kétszáznegyven fős konferencia résztvevőit földmérő vállalkozók, földhivatali szakemberek, a vízügy és a földügy területéről is érkező szakmai irányítók alkották, akik nagy érdeklődéssel hallgatták az előadásokat a Lechner legújabb elektronikus szolgáltatásairól, azok fejlesztéseinek előrehaladásáról, tervszerű fokozatos bevezetéséről. A Lechner Tudásközpontot idén nyolc előadó - földméréssel, helymeghatározással, téradatok nyilvántartásával és az ezekhez kapcsolódó fejlesztési feladatokkal foglalkozó szakember - képviselte a rendezvényen, akik újabb mérföldkőhöz érkeztek tudásuk megosztásának útján.
Az első nap a felvezetésnek is szánt vízügyi, földügyi, földhivatali témákat is érintő témaköröket követően került sor az elektronikus ingatlan-nyilvántartás (E-ING) földmérési és térképészeti szakmodul (FTTR) jelenlegi funkcionalitásának ismertetésére Varga Norbert, az Alaphálózati és Államhatárügyi Osztály vezetőjének előadásában „Az E-ING FTTR szakmoduljának bemutatása” címmel.
Jánossy András geodéziai vezető szakértő a földmérő szakma filozófiáját is érintő „Ez egy rendes ingatlanrendező/földmérő!” című előadásában részletesen bemutatta, hogy a Lechner ingatlan-nyilvántartási, földmérési, térképészeti és távérzékelési szolgáltatásainak teljeskörű igénybevételével hogyan tehet szert elismerésre egy földmérő.
A nap lechneres záróelőadását Magyar Bálint, a Kozmikus Geodéziai Obszervatórium InSAR kutatója tartotta, az egyik legújabb, a kivetített QR kód segítségével már akár az előadás során is kipróbálható, szolgáltatás fejlesztésének eredményeiről „InSAR Hungary: Magyarország InSAR alapú mozgásvizsgálati rendszere” címmel.
A második napon Hülber Attila ügyvezető tartotta meg „A Lechner aktualitásai” című előadását, amelyben a Lechner elektronikus szolgáltatásait mutatta be a ’gyorsítósáv’ alapelvének keretében. Az építésügyhöz is kapcsolódó témákat követően az új elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszer aktualitásairól osztott meg részleteket, melynek egyik jellemzője a rendszer fokozatos élesítése a biztonságos átállás érdekében.
Hülber Attila, a Lechner Tudásközpont ügyvezetője
A zárónap is tartogatott érdekességeket. Borbély Katalin országos szakfelügyelő „Földmérési szakfelügyelet a gyakorlatban” című előadását hallgathattuk meg. Emellett Csorba Kristóf geodéziai vezető szakértő és Kovács Iván, a Geoinformatikai Osztály vezetője pedig „Határok” című előadásukat prezentálták a térképészeti adatbázisokról, kiemelten a határok mentén felmerülő anomáliákról, az adatok átvezetésének folyamatáról és frissítéséről.
Dr. Kenyeres Ambrus, a Kozmikus Geodéziai Obszervatórium vezetője, a magyarországi magassági alapponthálózat műholdas technológiákkal történő fejlesztéséről tartott érdekfeszítő előadást „EOMA2 - több mint vízió” címmel. Az előadásban felhívást is közzétett, amelyben a Nadapi Magassági Ősjegy közvetlen környezetében elhelyezendő dedikált IMMA pontjel megvalósítására kért ötleteket, javaslatokat.
Galambos István, az Obszervatórium GNSS Szolgáltató Központ vezetője pedig feltárta a műholdas helymeghatározás lechneres szolgáltatásának rejtelmeit a „GNSSnet.hu földre szállásának folytatása” című előadásában.
Az előadások videófelvételei hamarosan elérhetőek lesznek a https://www.gisopen.hu/archiv/ linken a 2025 mappából.
Fotók: Jánossy András