Jubileumi GISopen konferencia
A BIM már a mindennapi munka része, nem pedig a jövő lehetősége
Húsz éves évfordulót ünnepelt idén a GISopen konferencia. A Téradat – a keletkezéstől a szolgáltatásig alcímet viselő rendezvénynek a szervező Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézete nyújtott otthont 2016. április 13-15-én. A Lechner Tudásközpontot a társaság Térbeli Szolgáltatások Igazgatóságának vezetője, dr. Sik András képviselte meghívott előadóként.
- Szakmánk technológiája rohamosan fejlődik, de még hazánkon belül is nagyok a különbségek. A BIM nálunk már a mindennapi munka része, más szervezeteknél azonban még csak a jövő lehetősége. – hangzott el Dr. Sik András előadásában az idén huszadik alkalommal megrendezett GISopen térinformatikai konferencián, Székesfehérvárott. Az Óbudai Egyetem Geoinformatikai Intézetének nagyelőadója az április 13-15. között megrendezett esemény minden programnapján tele volt. A három napos konferencia csaknem százfőnyi hallgatósága jellemzően gyakorló szakemberek, földmérők, térinformatikusok és településtervezők, egyetemi oktatók, államigazgatásban dolgozók, illetve hazai térinformatikai cégek munkatársai közül került ki.
András a szervező Óbudai Egyetem felkérésére a Tudásközpont építészeti és térinformatikai vonatkozású tevékenységéről tartott előadást a konferencia első napján 3D fejlesztési irányok az építésügyben címmel. Az igazgató utalt arra, hogy a BIM, vagyis az épület információs modellezés (Building Information Modelling), amely az építész, közmű, településtervező és térinformatikus szakmákban helyenként még csak a jövő nagy lehetősége, a Lechnerben már az általános szemléletmód alapja. Prezentációjában vázolta az építésügy 3D adatkezeléshez kapcsolódó fejlesztési lehetőségeit a nemzetközi példák és szakmai trendek alapján, majd röviden bemutatta a Lechner által fejlesztett és üzemeltetett térinformatikai alkalmazásokat, többek között a TeIR-t (Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer), az Építésügyi Monitoring Rendszert (ÉMO) és az E-közmű rendszert.
Számos szakember érkezett a Földmérési és Távérzékelési Intézetből (FÖMI), de előadással volt jelen a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatója, Dr. Tari Fruzsina is. A résztvevők hallhattak a FÖMI Nemzeti Téradat Infrastruktúra kialakításáról szóló projektjének tartalmáról, illetve az ingatlan-nyilvántartás elektronizálásáról szóló tervezett projektről is. A rendezvényen szó volt a drónok széles körű megjelenéséről, a digitális fotogrammetria feltámadásáról, vagy a GPS műholdak következő generációjáról is, emellett a földügyi szakágazat aktuális kérdései is napirendre kerültek. A konferencianap végén lehetőség nyílt az aktív szakemberek közötti informális eszmecserére, szakmai javaslattételre, illetve esetleges jövőbeli együttműködések körvonalazására is.
A konferenciáról további információkat olvashat itt.