Kerekasztal és adatkocka – PREGA 2025 Kecskemét
10. Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás
Február 4-5. között 10. alkalommal került sor a PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás nevű szakmai eseményre Kecskeméten. Idén a Lechner Tudásközpontot dr. Mikus Gábor, a Földmegfigyelési Operatív Központ vezetője képviselte, aki a Lechner által szolgáltatott téradatok mellett a Duna Adatkocka platform fejlesztéseiről is beszámolt.
Idén már 10. alkalommal jelentkezett a PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás. A Kecskeméten február 4-5. között megrendezett kétnapos szakmai rendezvényen olyan témák kerültek középpontba, mint a hatékonyságnövelés a gazdálkodásban, a fogyasztói igényekre reagáló, együttműködéseken alapuló termékpálya szemlélet, az állattartás és a növénytermesztés hatékony összekapcsolása, az ágazatokon átívelő tudásátadás lehetőségei, valamint a fenntarthatósági kihívások és a károk miatti veszteségek minimalizásának módszerei.
A konferencia első napján, a Hazai agrár adattér – Agrárinformatika szekció I. részében a Lechner Tudásközpontot a Földmegfigyelési Operatív Központ vezetője, dr. Mikus Gábor képviselte. Az agrár adattér szerepe az agrár modernizációban, az ágazat hatékonyságának növelésében témájú kerekasztal-beszélgetés vendégei voltak még Horváth Gyula, a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. meteorológiai vezérigazgató-helyettese, Papp Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakmai főigazgató-helyettese, Várszegi Gábor, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság igazgatója, és dr. Szerletics Ákos, MÁK Közvetlen Támogatások Főosztály vezetője. Az EU agráradatok publikussá tételére vonatkozó irányelvek mellett a résztvevő szervezetek megtárgyalták az agrárdigitalizáció jelenlegi helyzetét Magyarországon, mennyire publikusak és hasznosíthatóak a digitális adatok a gazdálkodók számára, hogyan kapcsolódnak össze a mezőgazdaság számára fontos adatokat tartalmazó adatbázisaik, valamint bemutatták az általuk tervezett és már kivitelezett fejlesztéseket is. Dr. Mikus Gábor ezen a beszélgetésen megemlítette, hogy a Lechner Tudásközpont az idei évtől a Digitális Magyarország Ügynökség Cégcsoporthoz csatlakozva, új tulajdonosi joggyakorlóval, az IdomSoft Zrt-vel folytatja tevékenységét. Víziójában célként megfogalmazódik az állampolgárok segítése téradatok szolgáltatásával.
Mi a Lechnerben gyorsítósávot építünk a föld, ingatlan és lakókörnyezeti ügyekhez, automatizálással kivéve az ügyintézői sorokból azokat, akiknek felesleges sorban állniuk, azért, hogy érdemi idő jusson azokra, akiknek muszáj.
A délelőtti kerekasztal-beszélgetés után a Mit ad az informatika az agráriumnak? – Agrárinformatika szekció II. részében dr. Mikus Gábor a Duna Adatkocka platform alkalmazási lehetőségeiről tartott előadást. A Lechner Tudásközpont többekkel együtt, a CropOM-Hungary Kft. vezetése mellett vesz részt az Európai Űrügynökség (ESA) által indított, 2025 végéig tartó projektben. Az előadás anyagát Tolnai Márton, a CropOM-Hungary Kft. ügyvezetője készítette elő.
A Duna Adatkocka (Danube Data Cube) olyan adattér, amelyben számos, a mezőgazdaság számára releváns téradat – talajadatok, meteorológiai adatok, űrfelvételek – található meg, lehetővé téve a különböző szempontok szerinti adatelemzést. A Lechner feladata a projektben, hogy létrehozzon egy olyan szaktanácsadói alkalmazást, amely a vegetációs időszakban folyamatosan tájékoztatja a gazdálkodókat a várható hozamról. A termelési év alatt az adatbázis folyamatosan frissül, így például a legújabb meteorológiai adatok és távérzékelt információk belekerülnek az adatkockába és az alkalmazás figyelmeztetést tud küldeni a gazdálkodónak, ha probléma van valamelyik mezőgazdasági tábláján. E mellett az öntözésivíz-igény kiszámolását is támogatja a megoldás.
A Duna Adatkocka platformon a szaktanácsadói szoftver mellett több egyéb, már elkészült alkalmazás is elérhető lesz, mint például a biztosítók helyszíni szemléit támogató alkalmazás. Az ESA honlapján pedig térítésmentesen elérhető egész Magyarországra vonatkozóan egy regionális hozam és öntözési vízigény előrejelzés is, amely szintén a Duna Adatkocka szolgáltatásain alapul.
Kép forrása: prega.hu