Lázár deák emlékérem 2021
A Lechner Tudásközpont kataszteri főtanácsadóját, Iván Gyulát díjazták
A Magyar Földmérési és Távérzékelési Társaság 2021-ben Iván Gyulának, a Lechner Tudásközpont kataszteri főtanácsadójának ítélte oda a Lázár deák emlékérmet, a földmérés, földügy, kataszter területén végzett kiemelkedő teljesítményéért.
Az alábbiakban Jánossy András, a Lechner Ingatlan-nyilvántartási Főosztály vezetőjének laudációja olvasható.
A Magyar Földmérési és Távérzékelési Társaság (MFTTT) ebben az évben a legmagasabb szakmai elismerését jelentő Lázár deák emlékérmet a Lechner Tudásközpont kataszteri főtanácsadójának, Iván Gyulának ítélte oda.
Az emlékérem névadója Lázár deák, egyes helyeken Lazarus vagy Lázár titkár (Lazarus secretarius, azaz Lázár keresztnevű titkár; 16. század) a Tabula Hungariae, a Magyar Királyságról készült első fennmaradt nyomtatott térkép készítője volt. A térkép értéke abból adódott, hogy az egyedüli helyzetképét adta a török megszállás előtti országnak.
Maga Lázár deák csak „hozzáértő” ember volt, tanulmányait a mai középfokú oktatásnak megfelelő iskolák keretei között végezhette, így lett megszólítása deák. Így nevezték abban a korban a latinos műveltségű, gyakorlati tudományokban jártas művelt embereket.
A róla elnevezett emlékérmet a geodézia és kartográfia területén elért kiemelkedő szakmai munka és az egyesületben végzett társadalmi tevékenység jutalmazására alapította a Magyar Földmérési Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT) jogelődje 1958-ban. A díjazottak a tényleges szakmai (földmérési, térképészeti, kataszteri) tudásuk illetve elért eredményeik alapján kapják meg a rangos szakmai elismerést jelentő emlékérmet.
Iván Gyula 1989-ben szerzett építőmérnöki oklevelet a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Kar földmérőmérnöki szakán, majd öt évig a BME Fotogrammetria Tanszéken az MTA Tudományos Minősítő Bizottság ösztöndíjasaként, majd tanszéki mérnökként tevékenykedett. 1997-ben elvégezte a Lincoln Institute of Land Policy (USA), „Urban Land Development Management and Finance” kurzusát Taiwanon.
1994-ben lett a – 2019-ben a Lechner Tudásközponttal egyesülő – Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) munkatársa, ahol rövidesen a Térinformatikai Fejlesztési Osztály vezetője, majd a főigazgató műszaki/földügyi főtanácsadója lett. Jelenleg a Lechner Tudásközpont földügyi/kataszteri főtanácsadója.
Munkája elsősorban a digitális térképészeti szabványok, szabályzatok kidolgozásához kapcsolódott esetenként vezetőként vagy fejlesztőként. Aktív részese volt az MSZ 7772-1:1996 Digitális alaptérkép, fogalmi modell szabvány kidolgozásának (DAT szabvány); az MSZ 7772-1 szabványhoz kapcsolódó DAT1 szabályzat társszerzője, míg a DAT2 szabályzat szerzője volt. Közreműködött az MH GEOSZ-szal közösen kidolgozott MSZ 7772-2: 2002. „A digitális topográfiai adatbázis meghatározása” szabvány kidolgozásában is. Részt vett a digitális térképészeti projektek (Magyarország Digitális Ortofotó program – MADOP, a nagyfelbontású HUNDEM-5 digitális domborzatmodell előállítása, az 1:10 000 méretarányú, EOTR szelvényezésű digitális kartográfiai adatbázis előállítása) technológiájának, valamint a minőségbiztosítási és minőségellenőrzési rendszerének kidolgozásában; a vidéki földhivatalok térképkezelő rendszerének (DATR) egyik szerzője. A földmérési és térképészeti tevékenységről szóló 2012. évi XLVI. törvény egyik kidolgozója volt.
FÖMI nemzetközi projektjeinek megvalósításában résztvevőként vagy vezetőként találkozhattunk a nevével(ABDS - Administrative Boundary Data Service for Central and Eastern European Countries; HUMBOLDT - Towards the Harmonization of Spatial Information in Europe; ESDIN – European Spatial Data Infrastructure with a Best Practice Network; GIS4EU – Provision of interoperable datasets to open GI to the EU communities; INSPIRE).
A „Digitális alaptérkép kezelési ismeretek” című OKJ tankönyv társszerzője, emellett alkalomszerűen részt vesz oktatóként, a BME idegennyelvű földügyi képzéseiben.
Az MFTTT-nek 1994-től tagja. Két ciklusban a Térinformatikai Szakosztály titkára volt. 2015 óta az MFTTT főtitkárhelyettese, 2019 óta a FIG (Nemzetközi Földmérő Szövetség) Nemzeti Bizottság titkára.
Kiemelkedően aktív társasági munkát végez mind hazai, mind külföldi színtéren. Az MFTTT tagjaként és képviseletében a FIG-ben 2004 óta tevékenykedik elsősorban a Kataszteri és Földügyi Menedzsment, valamint a Térbeli Információ Menedzsment Bizottságban. 2006–2010 között a Kataszteri és Földügyi Menedzsment Bizottság titkára, míg 2015–2018 között a bizottság alelnöke volt. Az „Állampolgárok Katasztere” nevű munkacsoportot 2015–2018 között vezette, részt vesz a FIG 3D Kataszteri Munkacsoportjának tevékenységeiben is. A nemzeti szabványok kidolgozása mellett a Nemzetközi Szabványosítási Szervezet (ISO) ISO 19152:2012 Land Administration Domain Model (Földügyi Igazgatási Modell) jelű szabványának kidolgozásában is közreműködött.
2005 óta a FIG összes nagyobb rendezvényén (az évente megrendezésre kerülő munkahét – Working Week, valamint a kongresszusok) részt vesz és képviseli az MFTTT nevében is a magyar szakmai érdekeket. Rendszeresen szekcióelnöki, jegyzőkönyvvezetői és moderátori posztokat tölt be a konferenciákon, valamint cikkekkel és a hozzá kapcsolódó élő előadásokkal járul hozzá a rendezvények sikeréhez. Munkájának elismeréseként a köztársasági elnök 2012. augusztus 20. alkalmából „a nemzeti érdekek kiemelkedő és eredményes képviseletéért a nemzetközi földmérési szervezetekben és fórumokon” a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesítette.
Hazai színtéren az MFTTT vándorgyűlései és konferenciái szakmai programjának összeállításában vállal vezető szerepet. Az Európai Földmérők és Geoinformatikusok Napja – Földmérők Világnapja alkalmából szervezett rendezvények programbizottságának elnökeként járul hozzá e magas szintű szakmai konferenciák sikeréhez. Emellett előadásokkal a szakosztályok és területi csoportok programjaiban is részt vállal.
Gratulálunk munkatársunknak, aki a földmérés, földügy, kataszter területén végzett kiemelkedő, hazai és nemzetközi szintű tevékenységének elismeréseként megérdemelten kapta az emlékérmet, mely tevékenység eredményeképpen van többek között lehetősége számos földmérő végzettségű Lechner munkatársnak is részt venni szakmai továbbképzéseken.