Műhelybeszélgetés az intézményi könyvtárakról a Lechnerben
Ha adat, akkor nyilvántartás!
Tervdokumentumok archiválása, adatok nyilvántartása, kötelező tervpéldányok beadásának nehézségei, szerzői jogok. Ilyen és ehhez hasonló kifejezésekkel találkozhatott az, aki részt vett a Magyar Könyvtárosok Egyesületének 23. műhelybeszélgetésén, amelynek otthonául a Lechner Tudásközpont Építésügyi Dokumentációs és Információs Központja szolgált.
Június 2-án a Lechner Tudásközpont a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Műszaki Könyvtáros Szekciójának tagjait látta vendégül, hogy a különböző szakterületekről érkezők megoszthassák egymással tapasztalataikat, jó gyakorlataikat az adatok nyilvántartása és kezelése kérdéskörében. A vállalati és intézményi szakkönyvtárak esetében általános elvárás a fenntartó részéről, hogy a szakmai folyamatokba beépülve vegyenek részt a vállalati dokumentumok, adattárak rendszerének építésében, karbantartásában és szolgáltatásában.
A tervdokumentumok archiválásának, szolgáltatásának és az online kereshetőség biztosításának témakörei mellett az egyedi dokumentumokra vonatkozó szerzői jogok is említésre kerültek a Lechner Tudásközpont egyedi megoldásainak bemutatása során. Kis Yvette, a Tudásközpont Építészeti és Dokumentációs Igazgatóságának vezetője kiemelte: „A Lechner Tudásközpontnak, így a Dokumentációs Központnak is feladata a szakmai szervezetekhez és a kormányzati munkához kapcsolódó döntés-előkészítés támogatása. Az e feladatok eredményeként létrejövő tanulmányok, kutatások, munkaanyagok is fellelhetők gyűjteményeinkben. A teljes gyűjtemény dokumentumai helyben olvashatóak, kutathatóak, azokból másolatszolgáltatás kérhető.”
Paulusz Richárd (százhalombattai Városi Könyvtár), Garda Zsolt (Közlekedéstudományi Intézet), Varga Klára (ELTE Egyetemi Könyvtár), valamint az OMSZ és a Posta könyvtár munkatársai osztották meg tapasztalataikat, ötleteiket a Nem hagyományos dokumentumok és adattárak kezeléséről az optimális folyamatok kialakítására való törekvés jegyében. Ennek keretében szó volt többek között a közösségi közlekedés területének adattárairól, az időjárási adatokat feldolgozásáról és szolgáltatásáról, illetve a fogyatékos felhasználók számára épített egyedi, ún. adoptált anyagok kezeléséről.
A szakmai eszmecserét követően kollégáink bemutatták a Lechner Tudásközpont 8000 m2 területű, többszintes tervtárát az ipartörténeti jelentőségű dohánygyár épületében, melynek legrégebbi darabjai az 1940-es évekből származnak. A tervtár 24 500 iratfolyóméternyi tervdokumentumai az államszocializmus kora építészetének egyik legfontosabb forrásai.
Képek forrása: Lechner Tudásközpont