Okos épületek témában tartottak egyeztetést a Miniszterelnökség, az egyesült államokbeli General Services Administration, vagyis a GSA, és a Lechner Tudásközpont szakemberei dr. Gulyás Kovács Gergely, az ITEAM Holding vezetőjének részvételével november 29-én. A szenzorokkal felszerelt épületek és az üzemeltetés okos megoldásai a jövőben a magyar középületek költséghatékony működtetésében is teret hódíthatnak majd.
A villany csak akkor gyullad ki, ha arra jár valaki, a klíma az épületben tartózkodók számától és a külső hőmérséklettől függően saját magát képes szabályozni, az épület belső fogyasztása előre beállítható és monitorozható. Ilyen és ehhez hasonló nyeresége lehet a smart building technológia hazai meghonosításának. A közigazgatásban is kiválóan hasznosítható technológiai újítások jókora anyagi segítséget jelenthetnek az államnak is, hiszen a jelentős épületállomány fenntartása roppant terhet ró a költségvetésre.
Az okos épületek működéséről, amerikai tapasztalatokról és hazai lehetőségekről is szó esett a Lechner Tudásközpontban november utolsó szerdáján tartott smart building tanácskozáson. A szakmai egyeztetésen a Miniszterelnökséget Sándorfalvi Katalin, az Infokommunikációs Koordinációs Főosztály vezetője; a General Services Administrationt (GSA) Kevin Kampschroer, az ITEAM Holdingot dr. Gulyás Kovács Gergely, a Lechner Tudásközpontot pedig Rab Judit, a települési szolgáltatások osztályvezetője, dr. Sik András, térbeli szolgáltatások igazgatója, Zagorácz Márk, igazgatói tanácsadó és Deák Márton a 3D alapú adatinfrastruktúra kialakítása nevű KÖFOP projektben kidolgozandó Állami Középület Kataszter (ÁKÉK) alprojekt szakmai felelőse képviselte.
Az egyeztetés során Kevin Kampschroer az Egyesült Államok kormányzati épületeinek üzemeltetésével foglalkozó GSA munkatársa, aki több mint 30 éve foglalkozik okosépület-vezérléssel és okos létesítmény üzemeltetéssel, bemutatta az érzékelőkkel felszerelt épületek területén hazájában szerzett tapasztalatait. A témához a Tudásközpont terveivel kapcsolódva Deák Márton szólt hozzá. Az általa bemutatott ÁKÉK és az ahhoz kapcsolódó alkalmazás funkciói jó alapot jelenthetnek a magyar állami épületek smart buildingként történő kezeléséhez. Ez után Rab Judit számolt be a Lechner okos város témakörben végzett tevékenységeiről, majd Dr. Kovács Gulyás Gergely arra mutatott rá, hogy a hatékony és gazdaságos üzemeltetés jövőjének egyik útja hazánkban is a költségek csökkentése.
A Lechner Tudásközpont szerteágazó tevékenységi körének közös pontja, hogy minden általa fejlesztett, vagy üzemeltetett alkalmazás, elkészített térkép, nyilvántartás, terv, vagy megőrzött dokumentum kapcsolatban áll az épített környezet elemeivel, melynek fontos részhalmaza az állami középületek csoportja. Ezek üzemeltetéséhez a Tudásközpontban Zagorácz Márk irányításával készülő épületinformációs modellezésre (BIM) vonatkozó műszaki irányelvek kidolgozása is hozzájárul. A smart building technológia szorosan kapcsolódik a BIM-hez, ugyanis ha egy épületet eszerint terveznek és építenek meg, az így készült modell az üzemeltetéshez is naprakész információkat szolgáltat. A BIM modellben egyszerre tárolódik a térbeli, azaz a geometriai adat és a hozzá kapcsolódó attribútum, vagyis leíró adat. Egy ablak formája és mérete például geometriai, de annak tűzállósága már leíró adat. Amikor ezek az információk egységes adatbázisban tárolódnak az hatalmas előrelépés az üzemeltetésnek. Sokkal egyszerűbbé teszi az adatok előhívását és összevetését, mint a ma még elterjedtebb módszer, amikor külön áll rendelkezésre egy exceltábla és egy rajz, a két állomány azonban nincs összekapcsolva egymással. A smart building techológia a BIM-mel összekapcsolódva lehetővé teszi például, hogy tulajdonságok alapján szűrjük és listázzuk az épület elemeit vagy helyiségeit.
A BIM, a tervezett középület felmérési projekt és az okos épület technológia szálainak szorosabbra fonása érdekében az amerikai szakember ígéretet tett, hogy hamarosan bemutatja a Tudásközpont szakembereinek az amerikai középület-állomány kataszteréről készült adatbázis felépítését és létrehozásának tapasztalatait.
Fotó: Kis Ádám/Lechner Tudásközpont