Tájkarakter alapú tipizálás
Projekt a hazai tájvédelem megerősítésére
A biológiai sokféleség megőrzése a távlati célja a Földművelésügyi Minisztérium koordinációjában 2016-ban elindult stratégiai kutatási programnak. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében megvalósuló projektben a Lechner Tudásközpont szakértői a természeti és táji értékek megőrzésének stratégiai megalapozásán, a Tájkarakter fejlesztési elem előkészítésén dolgoztak.
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében a Lechner Tudásközpont részt vett a természetvédelem egyik kiemelt országos programjának, A közösségi jelentőségű természeti értékek hosszú távú megőrzését és fejlesztését, valamint az EU Biológiai Sokféleség Stratégia 2020 célkitűzéseinek hazai szintű megvalósítását megalapozó stratégiai vizsgálatok előkészítési szakaszában. A projekt keretében készül majd a hazai tájak karakterének leírása és területi lehatárolása. A 2016. október és 2017. szeptember között zajló előkészítő szakaszt októbertől a megvalósítási szakasz követi.
A Fölművelési Minisztérium támogatásával megvalósuló KEHOP négy eleme szorosan összefügg, az átfogó fejlesztések célja Magyarország ökológiai rendszerének mélyebb ismerete, a természeti tőke térbeli eloszlásának vizsgálata a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása. A közösségi jelentőségű fajok és élőhelyek megőrzését szolgáló tudásbázis fejlesztése a Natura projekt keretében, a nemzeti ökoszisztéma szolgáltatás-térképezés és -értékelés az Ökoszisztéma-szolgáltatás fejlesztésben valósul meg. A Zöldinfrastruktúra elem célja a hazai zöldinfrastruktúra megőrzését és fejlesztését megalapozó stratégiai keretek meghatározása.
A Tájkarakter, a természeti és táji értékek táji léptékű megőrzésének stratégiai megalapozását szolgáló elem keretében a Lechner Tudásközpont szakértői elkészítették A hazai tájkarakter alapú tájtipizálás célrendszerének és a gyakorlati alkalmazás lehetséges területeinek előzetes meghatározása című tanulmányt.
A tanulmány egyik célja, „hogy feltárja azokat a jogszabályi, intézményi, tervezési és kutatási kereteket, feladatokat és lehetőségeket, amelyek számára hiánypótló, vagy szakmai támogató eszközt jelenthet az ország tájkarakter alapú térképezése, tipizálása. Mindezek mentén meg kellett határozni a potenciális alkalmazók, partnerek körét is. A tanulmány másik célja, hogy a tájkarakter-rendszer alkalmazási lehetőségeinek, lehetséges felhasználói körének azonosítása és elemzése alapján meghatározza a kutatás pontos célrendszerét.”
A táji sokféleség és az ökológiai tájpotenciál megőrzését az EU biológiai sokféleség stratégia 2020 és a biológiai sokféleség megőrzésének nemzeti stratégiája (2015–2020) is rögzíti. A táji sokféleség állapotfelmérésére alkalmas tájtipizálási rendszer módszertani megalapozása mellett kitűzött cél a főbb tájtípusok meghatározása is.
A tájak szoros kölcsönhatásban vannak az őket körülölelő gazdasági és társadalmi környezettel, így a tájak kezelése, fenntartása és fejlesztése érdekében különösen fontos a szakmai együttműködés és párbeszéd.
Forrás:
A Magyar Állami Természetvédelem hivatalos honlapja
A hazai tájkarakter alapú tájtipizálás célrendszerének és a gyakorlati alkalmazás lehetséges területeinek előzetes meghatározása, Lechner Tudásközpont
Sain Mátyás - Konkoly-Gyuró Éva - Vaszócsik Vilja: A tájkarakter elemzés céljai és a szakértői bevonás eredményei
Címlapkép: Lechner Tudásközpont / Sain Mátyás