Új digitalizált felvételekkel bővült a Lechner Fotótár
Több mint kétezer építészeti-építésügyi fotó
Több mint kétezer fotó között böngészhetnek az érdeklődők a Lechner Tudásközpont Fotótárának oldalán. Az 1945 és 1990 közötti hazai építészet lenyomatát őrző felvételek között a Kékestetői tévétorony építéséről, az Erzsébet híd 1964-es próbaterheléséről, sőt még az iráni Pahlavi-könyvtár makettjéről készült fotók is felbukkannak.
A kétezernél is több archív felvételt számláló Lechner Fotótár online gyűjteménye izgalmas kincseket rejt az 1945 és 1990 közötti hazai építészet iránt érdeklődők számára. A folyamatosan gyarapodó digitalizált válogatás a Lechner Dokumentációs Központjában őrzött VÁTI (Városépítési Tudományos és Tervező Intézet), FTV (Földmérő és Talajvizsgáló Vállalat) és UVATERV (Út-, Vasúttervező Vállalat) tervezővállalatok építészeti-építésügyi fotóit mutatja be.
A 2017 áprilisától elérhető weboldalon a háború után újjáépített épületeket, lakótelepeket, a korszak építőiparában használatos műszereket, geodéziai felméréseket, valamint képzőművészeti alkotásokat ábrázoló felvételek és életképek mellett több városképi és műemléki album is felbukkant. A folyamatosan gyarapodó online adatbázis legújabb darabjai az UVATERV diapozitív-gyűjteményéből kerültek elő. Az 54x54 milliméteres színes diák digitalizálásával a Nyugati pályaudvar felújításába, a tahitótfalui Tildy híd, a békési Kettős-Körös híd és a Kékestetői tévétorony építésének folyamatába is bepillanthatnak az érdeklődők.
A Távközlési Kutató Intézet 1958-ban épült nyolc emelet magas épülete funkciójában rövid idő alatt kevésnek bizonyult, így közvetlenül mellette épült meg 1981-ben a ma is messziről kiszúrható, 180 méter magas TV-torony. Az új létesítményben helyet kaptak az adótermek, mérőhelyiségek, különböző laboratóriumok és raktárak is. Az építéshez 1300 köbméter vasbetont és félezer tonna acélszerkezetet használtak fel. A torony 45 méter magasan lévő kilátójából csodálatos körpanoráma nyílik az egész Mátrára.
Az UVATERV több mint ezer digitalizált felvétele nem csupán az egykori dolgozók mindennapjaiba enged betekintést, az 1964 novemberében újonnan épített Erzsébet híd próbaterheléséről is izgalmas pillanatokat örökítettek meg. Az 1903-ban átadott híd 23 évig volt a világ legnagyobb nyílású lánchídja. A második világháborúban felrobbantott építményt a budapesti Duna-hidak közül utolsóként újították fel. A Dunában heverő híd romjait 1958-ban kezdték kiemelni, az újjáépítés pedig 1961–1964 között zajlott Savoly Pál tervei alapján. Az avatás előtti napokban, 155 jármű segítségével megvalósult próbaterhelésről készült képek között lehet böngészni a Fotótár weboldalán.
A megvalósult tervek, épületek mellett az UVATERV-es exportmunka keretében az iráni Pahlavi-könyvtárről, a kairói Ramses térről vagy a tiareti Abdelhafid Boussouf Bou Chekif repülőtérről (Algéria) készült makettek emlékét is őrzik az archív felvételek.
A hatvanas években a geodéziai mérés új mérföldkőhöz érkezett, az UVATERV már ekkor beszerezte a kor legmodernebb eszközeit, a radarelven működő távolságmérő műszereket, elektronikus számítógépeket és zsebszámológépeket. A terepmunkákat megörökítő felvételek között bukkant fel egy 1980-ban Ferihegyen, WILD TC-1 Tachimat műszerrel végzett geodéziai mérésről készült fotó is.
A Múzeumok és Műemlékek Országos Központja 1951-ben Szegeden, a VÁTI 1953-ban Balassagyarmaton, 1958-ben pedig a Balaton környékén végzett városképi és műemléki felmérést. A Diszel, Káptalantóti, Hidegkút, Gyulakeszi és Kékkút emlékeit is bemutató album több mint 140 képe böngészhető a fotótár oldalán, köztük a csobánci várrom, a kapolcsi római katolikus templom és az 1748-ban épült felsőörsi préposti lak is, ami egy időben Szegedy Róza – Kisfaludy Sándor feleségének – otthona volt.
A Fotótár oldalán közzétett képek a forrás megjelölésével, nem kereskedelmi célra ingyenesen elérhetők és szabadon felhasználhatók. A digitális archívum folyamatosan bővül a volt állami tervező- és kivitelezővállalatok anyagával, a gyűjtemény a fototar.lechnerkozpont.hu weboldalon érhető el.