Űrfelvételeken a Hortobágy növénytakarója

Hazánk első nemzeti parkjának, a Hortobágynak a területét mutatják be a különböző évszakokban készült hamisszínes Sentinel–2 űrfelvételek.

Az Alföldön, a Hajdúság és a Tisza között 1700 négyzetkilométeren elterülő kistáj, a Hortobágy egykor ligetes sztyepp volt, mai képét a 19. századi folyószabályozások, a mocsarak lecsapolása, a legeltető állattartás és az erdők kiirtása alakította ki. Napjainkban területének nagy részét gyeptársulások borítják, az elszikesedett puszták, mocsarak mellett füves legelők, szántóföldek is tarkítják. A folyók által kialakított szinte tökéletes síkságot emberi kéz alkotta, alacsony kunhalmok törik meg. A táj közepén kanyarog a Hortobágy folyó, rajta a híres Kilenclyukú híddal. A szürkemarhának és más jellegzetes magyar állatfajoknak is otthont adó Hortobágy az egykori alföldi pásztorélet és a betyárvilág emlékét őrzi.

A Hortobágy növénytakaróját különböző évszakokban szemléltető felvételek 10m-es felbontású hamisszínes Sentinel–2 űrfelvételek. A hamisszínes azt jelenti, hogy a képen az RGB színeknek nem az eredeti vörös, zöld, kék színeket feleltetjük meg, hanem az űrfelvétel ettől részben vagy egészen eltérő hullámhosszait (sávjait). Ezek lehetnek az űrfelvétel emberi szemmel nem látható hullámhosszai is, melyek így „láthatóvá tehetők”. Az alábbi képeken az RGB-hez a közeli infravörös, rövid hullámú infravörös és vörös űrfelvétel sávokat rendeltük hozzá. Ez a sávkombináció a vegetáció vizsgálatára igen jól alkalmazható. A vöröses árnyalatok a zöldellő növényzetet, a zöldes és kékes színárnyalatok a kismértékű vegetációt vagy lombtalan erdőt, illetve a csupasz talajt mutatják.

1-hortobagy-sentinel-2-20240109
A téli űrfelvételen a növényzet még kevés helyen jelenik meg, azonban a gyepes területeken már sárga színnel látható a növényzet előbukkanása (Sentinel–2 űrfelvétel, 2024.01.09)
2-hortobagy-sentinel-2-20240811
A nyár végi űrfelvételen a gyepes területek zömén már az aszály miatt elszáradó növényzet látható zöld színárnyalattal (Sentinel–2 űrfelvétel, 2024.08.11)
3-hortobagy-sentinel-2-20241025
Az őszi hamisszínes űrfelvételen a füves területek élénk sárga színben pompáznak (Sentinel–2 űrfelvétel, 2024.10.25)

Az utolsó, októberi űrfelvételen a legelők, rétek növényzete a csapadék következtében ismét „életre kelt”, így élénk sárga színnel „világít” a környező kékes színben megjelenő szántóföldi terület között, melyeken már növényzet csak néhány helyen látható. A szántóföldek nagy részén a betakarítások és az őszi mezőgazdasági munkák következtében ebben az időszakban a növényzet nélküli talaj látható.

Hazánkban a minisztériumi szakmai háttérintézményként működő Lechner Tudásközpont foglalkozik a távérzékelési eljárásokkal gyűjtött földmegfigyelési adatok, többek között űrfelvételek közigazgatás-fejlesztési és -támogatási célú feldolgozásával, kiértékelésével – együttműködve az Európai Űrügynökséghez kapcsolódó hazai feladatokat koordináló Külgazdasági és Külügyminisztériummal.

 

Rotterné Kulcsár Anikó távérzékelési szakértő
Tábi Emőke