Ha nem is nikkel szamovár, de valami hasonlóan szokatlan dolog repült el az arra járók feje fölött a Budafoki út 59-ben május végén. A volt lágymányosi dohánygyár udvarán és háztetői fölött ugyanis egy drón lebegett, hogy felmérje az épületegyüttes Lechner Tudásközpont számára fontos részeit. Az esemény és tapasztalatai a középületek korszerű létesítménygazdálkodási rendszerének kialakításához, a 3D adatok kezeléséhez és megjelenítéséhez is hasznos adalékokkal járultak hozzá.
A volt lágymányosi dohánygyár belső udvarán naponta több száz gyalogos megfordul, hiszen az ott található épületek otthont adnak földhivatalnak, kormányablaknak, OEP kirendeltségnek, valamint számos cég és intézmény, így a Lechner Tudásközpont székhelyeként is szolgálnak. Így sokan rácsodálkoztak dolgukra sietve a repülő légi járműre, amely felmérést és 3D pontfelhőt készített a gépházról, a főépületről, a kastélyról és a portaépületről. A drón munkáját egy földi lézerszkenner is segítette.
Bár valamennyi épület felmérése megtörtént, a munka elsődleges célja a gépház néven ismert épület rekonstrukciójának támogatása volt, egyrészt a homlokzat néhány milliméter pontosságú szkennelésével, másrészt légifotók, valamint az azokból előállított 3D modell segítségével.
A Lechner Tudásközpont által felügyelt felmérés két részletben zajlott. A homlokzatot egy Faro Focus X330 típusú földi lézerszkenner szkennelte be, míg a tetőről, melyet a földi szkenner már nem látott, egy DJI Phantom 3 Pro UAV készített felvételeket. A tetők pontfelhője később ezeknek a felvételeknek a sztereo-fotogrammetriai kiértékelésével készül el. A két állomány összeillesztésével jön majd létre az épületek teljes pontfelhője, további feldolgozással pedig 3D vektoros BIM állományaik.
A drón- és lézerszkenner-alapú adatgyűjtő technológiák, valamint alkalmazásaik az előttünk álló években az épületekről és egyéb felszíni objektumokról beszerezhető információ mennyiségét és minőségét is átalakítják. A Lechner szakemberei ezért olyan felhasználási tervek kidolgozásán fáradoznak, amelyek megkönnyíthetik a szakinformatikusok, építészek és az építőiparban dolgozók munkáját.
Képek forrása: Lechner Tudásközpont / Kis Ádám