Építészeti terveket, fotókat, vagy teljes életműveket is befogad építészeti gyűjteményébe a Lechner Tudásközpont. Építészeti örökségünk emlékeinek gondozása mellett a dokumentumok közérdekű hasznosítása is fókuszba kerül.
Az építészeti dokumentációk megőrzése és tárolása korántsem egyszerű feladat. A polcokon vagy fiókokban kallódó tervek, pauszok értékes darabjai könnyen feledésbe merülhetnek, pedig a dokumentációk méltó megőrzése és kutathatósága is biztosítja építészeti örökségünk fennmaradását. Egyetlen régóta porosodó építészeti terv, kézirat, fotó megmentéséről, de akár teljes életmű befogadásáról is gondoskodnak a Lechner Tudásközpontban, ahol szakértő kezek várják az építészeti iratokat.
2015 óta többek között a Kotsis fivérek, Jeney Lajos, Kerényi József, Lázár Antal és Callmeyer Ferenc életművének számos értékes darabja került a Lechner Dokumentációs Központjába. Akár egy-egy terv, vagy annak másolata is értékes lehet. A felajánlásoknak köszönhetően az utóbbi időben többek között a Tervtár Iparterv, a Lakóterv és a Pestterv iratállománya is jelentősen bővült, a befogadott magánkönyvtári kollekciók, egyedi könyvek és szakmai folyóiratok pedig a Lechner mindenki számára hozzáférhető szakkönyvtári gyűjteményét gazdagítják. Az elmúlt két évben felajánlott építész hagyatékokból napjainkig két kiállítás is nyílt. 2016-ban Jeney Lajos munkásságát ismerhették meg az érdeklődők, Kotsis Iván és Kotsis Endre építészek életművét bemutató A Kotsis-fivérek című kiállítás pedig 2017 végéig látogatható a Lechner Tudásközpont ügyfélterében.
A felajánlott dokumentumokat a Tudásközpont szakértői dolgozzák fel, a tervek metaadatai ezt követően az online katalógusban is elérhetővé, így szabadon hozzáférhetővé válnak a széles nagyközönség számára is. Az egyre bővülő gyűjteményben visszakereshetőek lesznek olyan elveszettnek hitt tervek és információk, amelyek hozzájárulhatnak épített környezetünk megőrzéséhez és fejlesztéséhez. A Lechner Dokumentációs Központját évente ezernél is több kutató, szakember és egyetemista keresi fel, így amellett, hogy a befogadott építész örökség megmarad az utókor számára, egyúttal kutatható közkincsé is válik.
A sérült, szennyeződött dokumentáció sem akadály, a helyreállításról papírrestaurátor gondoskodik, igény esetén pedig a tervek digitalizálására is van lehetőség. Az iratok fizikai állagának megőrzését biztosítja a közel 7 000 m2-es tervtárban a megfelelő hőmérsékleten történő szakszerű tárolás.
A Lechner Dokumentációs Központjának gyűjteményéről bővebben a Lechner Tudásközpont honlapján olvashat, az építészeti örökségek befogadásáról további információ a tervtar@lechnerkozpont.hu e-mail címen kérhető.
Címlapkép: Jakab Attila / Lechner Tudásközpont
Fotók: Kis Ádám / Lechner Tudásközpont