Zöldellő mezők, erdei rétek, fákkal borított hegyek, bortermő lankák és csillogó víztükrök – a fentrol.hu tavasszal készült archív légi felvételei madártávlatból mutatják meg az ébredő természetet.
A Lechner Tudásközpont Légifilmtárának a fentrol.hu oldalról elérhető állománya már több, mint 185 ezer légi felvételt tesz díjmentesen elérhetővé bárki számára. Az online archívumban 1959 és 2008 között készült, fekete-fehér, színes és infraszínes felvételek között lehet böngészni. A légi fotók a vadállomány megfigyelése mellett lehetővé teszik a természeti környezet átalakulásának nyomon követését is, így például az erdővel borított területek változását, a megművelt földeken kirajzolódó mintázatokat, a települések növekedésével vagy éppen eltűnésével járó hatásokat.
Utóbbira szemléletes példa az egykor lakott Hidegér puszta elnéptelenedése, amely a légi felvételek segítségével nyomon követhető. Az 1963-ban még lencsevégre kapott Somogy megyei települést 1991-re már visszafoglalta a természet, helyét benőtte az erdő.
A növénytakaró vizsgálatára az infrafotók különösen alkalmasak. Mivel a növények nedvességtartalma az infravörös tartományban jól érzékelhető, a képeken élénk piros színnel jelennek meg. A valós színes felvételeken pedig nem csak a különféle fák koronája, de a hótakaró is jól megfigyelhető, így például a magas hegyekben készült légi fotókon akár márciusi hó nyomaira is rá lehet bukkanni.
A magasból készített felvételek segítségével nem csak a hegycsúcsok, de a mezőgazdasági parcellák mozaikjai is új szemszögből tárulnak fel. A zöldellő mezők mellett olyan érdekességek is megfigyelhetőek, mint például a domborzati szintvonalak mentén telepített fák alkotta jellegzetes mintázat, amelynek kialakítása a talajerózió megakadályozására szolgál.
A Balaton környékének vulkanikus eredetű képződményei is látványos képet nyújtanak a magasból. A Tihanyi-félszigetről készült színes felvételen jól látszik a különbség a mélyebb Belső-tó kéken csillogó víztükre és a sekélyebb Külső-tó felszíne között. A tihanyi tavak közt a Kiserdő-tető szélmarta sziklái magasodnak. Megfigyelhetőek a bazaltoszlopokkal szegélyezett Szent György-hegy lábánál sorakozó szőlőültetvények, a színes felvételen pedig üdítő látványt nyújtanak a Kis-Balaton mocsaras vidéke mellett elterülő zöldek.