November végén megérkezett az első hó Északkelet-Magyarországra
Sentinel–2 műholdfelvételekkel a havazás nyomában
2020. november 29-én havazással köszöntött be a tél hazánk észak-keleti területeire. Másnap reggelre az éjjeli havazás következtében vastag, helyenként 15 cm-es hótakaró borította az észak-keleti megyék jelentős részét, valamint Tiszafüred környékét. A Sentinel-2 műholdak felvételeit elemző távérzékelési szakértőink segítségével most felülnézetből bebarangolhatjuk a hóval borított tájakat.
Az Európai Űrügynökség (ESA) az Európai Unió által koordinált Kopernikusz program keretében üzemelteti az elsősorban földfelszín és tengerek monitorozására, az éghajlatváltozás megfigyelésre kifejlesztett műholdcsaládot. A Sentinel–2A és Sentinel–2B műholdak ennek a műholdcsaládnak a tagjai. A műholdpáros olyan pályán kering, ami 5 naponta teszi lehetővé ugyanannak a területnek a felvételezését az optikai hullámhossz-tartományban, egyszerre 290 km széles felszíni sávról, a képek térbeli felbontása pedig 10, 20 és 60 méter/pixel között változik. A gyakori visszatérési idő, a jó térbeli és spektrális felbontás lehetővé teszi az idősoros vizsgálatokat a földfelszín változások monitorozásához, valamint az időjárás földfelszínre, a növények fejlődésére gyakorolt hatásainak követéséhez.
A következő képeken valós és hamis színes megjelenítésekben mutatjuk be Magyarország hóval borított északi területeit. A valós színes megjelenítésben az RGB (Red, Green, Blue) színeknek az űrfelvétel vörös, zöld és kék sávjait feleltetjük meg, így az űrfelvételt hasonló színekben láthatjuk, mint ahogyan az emberi szemmel is érzékelhető lenne a magasból. A hamis színes megjelenítés esetében az RGB színeknek nem a nekik megfelelő vörös, zöld és kék űrfelvétel sávokat feleltetjük meg, hanem az űrfelvétel más sávjait. Ezek lehetnek olyanok, amelyek hullámhossz tartománya emberi szemmel nem érzékelhető, de a látható színekhez hozzárendelve mégis megjeleníthető, ezáltal még több képi információt nyerhetünk az űrfelvétel által lefedett területről. A hamis színes képeken a közeli, közepes infravörös és a vörös sávokat használtuk fel.
A november végén lehulló hó az északi megyéket, elsősorban Borsod-Abaúj-Zemplén megyét érintette. A fenti két képen valós és hamis színes kompozitokon jelenítettük meg a felhő alól kibukkanó hótakarót. A képek alsó felén, bal oldalán és bal felső szélén fehér színnel nagy kiterjedésű felhőzet látható. A felhő árnyéka szürkés árnyalatban jelenik meg a felhők széle mentén. A havas területek a valós színes felvételen szintén fehér színben láthatók, a hamis színes képen azonban rózsaszín megjelenésük következtében jól elkülönülnek környezetüktől. A hómentes területek a valós színes képen zöldes barna, a hamis színes kompoziton zöld árnyalatokban jelennek meg a felvétel jobb felső részében.
A Bükk nagy részét felhő borítja, de az északi részére bepillantást nyerhetünk a felhők között. A tőle északra eső, zöld színben látható területeket nem érintette a hóesés, a magasabban fekvő Bükk azonban hótakarót kapott.
A Sajó völgyét ábrázoló képen jól megfigyelhető a hóval borított területek határa. A hóesés a Sajótól északra levő területeket érintette (rózsaszín árnyalat), míg a folyótól délre eső részeket elkerülte a hó. Az űrfelvételen ÉNY-DK irányban húzódik a Sajó, a kép közepétől kissé balra pedig a kazincbarcikai BorsodChem üzemi területe látható.
A képen a hóval borított Edelény és környéke látható. Edelény a Bódva folyó mentén fekvő kisváros, mely többek között az ország harmadik legnagyobb barokk kastélyával büszkélkedhet. Középen látható a település, melyen észak-dél irányban folyik keresztül a Bódva. A fehér színű behavazott szántóföldeket a sötétszürke foltokként megjelenő fás, erdős területek tarkítják.
A 2020. december 2-án készült, immár felhőmentes űrfelvétel az ország észak-keleti részét ábrázolja. Az időjárás változásával a hóval borított területek csökkentek a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, inkább a magasabban fekvő területeken maradt meg a hó. A kép bal felső részében a Hernád völgye és a Zempléni-hegység látható. Jobb oldalon a Felső-Tisza-vidék behavazott területei figyelhetők meg.
Az enyhülés hatása jól nyomon követhető a két nap különbséggel készült képeken. A Sajó völgyét november 30-án teljes egészében hó borította, december 2-ára azonban a mélyebben fekvő területeken elolvadt a hó, csak a magasabb, erdős vidékeken maradt meg.
A képen a Zempléni-hegység hóborította csúcsai láthatók. Balra a Hernád-völgye, a kép jobb alsó részében pedig a Bodrog kanyargó folyója. A hegység vulkanikus eredetű, az Északi-Középhegység többi vulkanikus tagjához viszonyítva a legkésőbb itt zajlott vulkanizmus.
A vulkanikus eredetű Tokaji-hegy a Zempléni-hegység déli kisérője. A hegy behavazott csúcsán található a 112 méter magas Tv-torony. A hegy aljában, a hómentes részen barnás színnel jelennek meg a szőlőültetvények. A hegy keleti oldalán Tokaj és a Bodrog torkolata, a nyugati oldalon Tarcal település látható. A kép jobb oldalán a Tisza és a rajta átívelő hidak is megfigyelhetők.
A november végi havazás érintette Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét is. A kép felső részén a Tisza, a középső részen a havas és a hómentes területek határán a kanyargó Öreg-Túr látható. A havas háttérből jól kiemelkednek a zöldes-barna színnel megjelenő fás, erdős foltok.
A havazás a Hortobágyot sem kerülte el. Fehér színben a szél által kialakított látványos felhőutak figyelhetők meg. A felhők alól kikandikál a Hortobágy rózsaszínben látható hóborította síksága. A vizek sötétkék színnel jelennek meg, a kép bal oldalán a Tisza és a Tisza-tó, míg a jobb felső sarokban a Hortobágyi-halastavak láthatók.
Hazánkban a Miniszterelnökség szakmai háttérintézményeként működő Lechner Tudásközpont foglalkozik a távérzékelési eljárásokkal gyűjtött földmegfigyelési adatok, többek között űrfelvételek közigazgatás-fejlesztési és támogatási célú feldolgozásával, kiértékelésével – együttműködve az Európai Űrügynökséghez kapcsolódó hazai feladatokat koordináló Külgazdasági és Külügyminisztériummal.