Növényállapot- és kártérképezés műhold-felvételekkel az 5. Térinforrás Meetupon
Birinyi Edina is előadott a térinformatikai és távérzékelési tematikájú találkozón
Nagyfelbontású növényállapot- és kártérképezés című előadásával Birinyi Edina a Lechner Tudásközpont távérzékelési szakértője is léptetőt ragadott a térinformatikai és távérzékelési tematikájú 5. Térinforrás Meetupon. A Premier Kultcaféban április 4-én megrendezett meetupon a beépített autós GPS-eken és a műholdas navigáció zavarásán kívül a Földmegfigyelési Információs Rendszerről is szó volt.
Idén is folytatódott a térinformatikai és távérzékelési tematikájú sorozat a Térinforrás Meetup a Neumann Társaság (NJSZK) szervezésében április 4-én a Premier Kultcaféban. A magát a digitális világ GPS-eként definiáló és a nagy magyar matematikus születésének 120. évében számtalan programmal jelentkező Neumann Társaság ezen a meetupon is olyan előadókat toborzott, akik érdekes témákkal álltak az érdeklődők elé.
Az előadók között ott volt Birinyi Edina, a Lechner Tudásközpont távérzékelési szakértője és az ELTE doktorandusza, aki Nagyfelbontású növényállapot- és kártérképezés című előadásában arról beszélt, hogy az Európai Űrügynökség (ESA) Copernicus műholdprogramja, illetve a NASA Landsat műholdcsaládja által készített felvételek milyen lehetőségeket nyújtanak a különböző földfelszíni folyamatok, események térképezésére. A kedvező tér- és időbeli felbontás olyan események megfigyelésére ad lehetőséget, mint például a gleccserek olvadása, a nagy kiterjedésű tűzesemények detektálása, a Kiskörei vízerőműnél feltorlódott szemétsziget monitorozása, vulkáni szigetek születése vagy éppen a 2022-es agrometeorológiai szempontból történelmi kártételű aszály nyomon követése – sorolta a példákat Birinyi Edina.
Beépített autós GPS-ek: tetszenek nekünk jelenlegi formájukban? Ezzel a kéréssel indult Vörös Fanni előadása, aki az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Intézet képviseletében egy olyan kutatásról számolt be, amely Magyarország, Románia és Ausztria viszonylatában végzett kérdőíves felmérést és vont le következtetéseket a sofőrök számára ideális navigációs felületről. Szatmári Balázs a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Elektronikai Hadviselés Tanszékének oktatója előadásában a műholdas navigáció zavarásáról beszélt, Zelenka András, a Noispot Innovations Kft-től pedig a Földmegfigyelési Információs Rendszer (FIR) feloldva című előadásában a FIR előnyeit és a műholdfelvételek felhasználásának lehetőségeit mutatta be.
Hazánkban a Miniszterelnökség szakmai háttérintézményeként működő Lechner Tudásközpont foglalkozik a távérzékelési eljárásokkal gyűjtött földmegfigyelési adatok, többek között űrfelvételek közigazgatás-fejlesztési és támogatási célú feldolgozásával, kiértékelésével – együttműködve az Európai Űrügynökséghez kapcsolódó hazai feladatokat koordináló Külgazdasági és Külügyminisztériummal.
Kép forrása: NJSZK