A Lechner Tudásközpont honlapján 2019-ben is számos izgalmas tartalom várta az érdeklődőket építészeti cikkektől építésügyi híreken át egészen az űrfelvételekig. A szerteágazó témaköröket érintő írások közül kigyűjtöttük az év legnépszerűbb híreit. Köszönjük olvasóinknak a sok kattintást, boldog és sikerekben gazdag új évet kívánunk mindenkinek! 2020-ban is folytatjuk, hasonlóan izgalmas témákkal várunk vissza mindenkit.
Nagyvárosaink sétálhatósága
Napjainkban egyre több európai városban találunk autóktól elzárt, belső városrészeket, ahová az emberek kifejezetten a séta kedvéért mennek. Kialakulásuk többféle építészeti és urbanisztikai módszerrel segíthető, például gyalogos övezetek és sétálóutcák létrehozásával, közterek és parkok fejlesztésével, illetve a közbiztonság javításával. Mindezek hatására pedig egyre több különböző városi szolgáltatás települ a környékre, amelyek mintázatából kirajzolódik a város „zöldmobilitási” térképe. Az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) nyilvánosan elérhető TETA moduljának intézmény-ellátottsági adatbázisa nagyvárosainkra vonatkozóan településen belüli adatokat is tartalmaz, 100 x 100 méteres területegységekre összesített mutatók és szolgáltatóhely-pontok formájában. Ezek felhasználásával előállítható a városok szolgáltatás-sűrűségi térképe, ami a település adott pontjáról 7-8 perces sétával elérhető szolgáltatások mennyiségét és sokféleségét ábrázolja, kombinálva valamilyen más térbeli mutatóval – vagyis a környék „gyalogos használhatóságát” jeleníti meg virtuális 3D modellként. Tovább a cikkre.
A hónap űrfelvétele: a szibériai erdőtűz
Akár gomolygó füstön keresztül is vizsgálható a földfelszín és a növényzet az Európai Űrügynökség és a NASA műholdjainak köszönhetően. A mérések segítségével a július közepe óta Szibéria déli részén pusztító erdőtüzek terjedése, sőt a tűzgócokból kiáramló szén-monoxid mennyiségének változása is nyomon követhető. Hazánkban a Lechner Tudásközpont foglalkozik a távérzékelési eljárásokkal gyűjtött tér- és földmegfigyelési adatok, többek között űrfelvételek feldolgozásával, kiértékelésével. Tovább a cikkre.
Híres emberek Budapestje
Melyik budapesti házban született Semmelweis Ignác? Hogyan került a Jókai-szalon az egykori Epreskertbe és honnan indult Bujtor, Latinovits és Frenreisz? A Lechner Tudásközpont Híres emberek Budapestje sorozatával a homlokzatok mögé kukkantva ismerhetjük meg neves művészek életét – egykori lakóházuk rövid történetén keresztül. A 2018 januárja óta megjelent több mint 100 poszt és ennél is több kép már nyilvános térképen is elérhető – az alkalmazással így akár azonnal meg is tervezhetjük útvonalunkat, ha megnéznénk kedvenc költőnk szülőházát. A térképet böngészve többek között Ady Endre, Bartók Béla, Berény Róbert, Bujtor István, Kosztolányi Dezső vagy Zielinski Szilárd életének budapesti állomásait fedezhetik fel a művészetek és építészet iránt érdeklődők. A sorozat minden szerdán új történettel bővül, a házak fotói és a rövid, színes írások a Lechner Tudásközpont weboldaláról is elérhetők. Tovább a térképre.
Milyen lett volna Budapest Vágó József korabeli tervei szerint?
„Valóságos perspektívagyártó-gép volt. Ellenezte Le Corbusier axonometrikus terveit és rajzait, mert szerinte ilyen látószög nem létezik, soha senki nem lát így” – írta Pierre Vago az apjáról, aki a harmincas években 45 hatalmas tablón rajzolta meg az elképzeléseit Budapest fejlesztésével kapcsolatban. Milyen lenne ma a Tabán? Hol lenne a Városháza? Hogyan nézne ki az Andrássy út torkolata, ha megvalósulnak Vágó József tervei? A tablók sajnos már nincsenek meg, de nagy részük megismerhető Vágó 1936-ban kiadott Budapest művészi újjáépítése című könyvéből. Tovább a cikkre.
Díjmentesen elérhető földmérési és térképészeti adatok a Lechner Tudásközpontnál
Földmérési és térképészeti adatok, többek között légi felvételek, ortofotók, domborzat- és felszínmodellek is igényelhetőek díjmentesen a Lechner Tudásközpontban. Az adatszolgáltatás a szakirányú oktatásban és kutatásban résztvevők munkájában nyújthat segítséget. Tovább a cikkre.